'Gönüllü Boşnak Şehitleri Anıtı’ bu mu olmalı?

'Gönüllü Boşnak Şehitleri Anıtı’ bu mu olmalı?

 

İKİ MEKTUP VE BİR SORU ?

 

Görünen o ki Sancak'tan Çanakkale savaşına gelenler bu anıtla yok sayılıyor. Çanakkale Savaşına yalnızca Bosna'dan gelinmiş algısı yaratılıyor. Bu o coğrafyada yaşayan bütün Boşnaklara hakaret aslında.

Bir önceki haberimde yazmıştım, Sancak illerinden bir tanesi olan Tutin Belediyesi nin Meclis Başkanı Esat Hodziç Çanakkale'ye Boşnak anıtı yapılması fikri 2019 yılının başlarında Çanakkale'ye şehitliği gezmeye geldiğinde yanındakilere söylemiş. O ana kadar burada kimsenin aklına bile gelmemiş anıt yapma işi.

Hodziç anıt işinde devre dışı kalmasına pek anlam verememekle birlikte amaçlarının ne olduğunu da anlayamamış. Anıt işini ortaya ben attım ne garip benim adım hiçbir yerde geçmediği gibi fikrim bile alınmıyor. O dönemin lilyan lı bayrağı da geçmiyor anıtta. Boşnaklar için çok çok üzücü bir durum diyor.Konuyla yakından ilgilenen Boşnak olan tarihçi araştırmacı yazar Nusret Sancaklı bakınız Boşnakları sosyal medya hesabından nasıl uyarmış. Facebook sayfasına girenler çok daha fazla bilgi ve belge görebilir altında ki yorumları da görebilir.


 


Evet Nusret Sancaklı'nın paylaşımı şu şekilde lütfen dikkatlice okuyun;

 

İKİ MEKTUP VE BİR SORU ?

   

BOSNA HERSEK KÜLTÜR DERNEKLERİ FEDERASYONU, SANCAK'TA VE DİĞER BÖLGELERDE VE DE DİĞER ÜLKELERDE YAŞAYAN BOŞNAKLARI, BOŞNAK OLARAK KABUL ETMİYOR MU ?

ÇANAKKALE'DE ŞEHİT DÜŞMÜŞ SANCAKLI BOŞNAKLARI, BOŞNAK OLARAK GÖRMÜYOR MUSUNUZ ?

ONLARIN TORUNLARININ ŞEHİT DEDELERİ İÇİN SÖYLEYECEK SÖZLERİ YOK MU?

Birinci mektup Boşnakça olup, Boşnak Milli Konseyi Başkanı dr. Yasmin Curiç, Karadağ Boşnak Konseyi Başkanı Mirsad Cuceviç, Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar, İzmir Bosna Sancak Derneği Başkanı Abdullah Gül ve Bosna Hersek "Preporod" BZK Başkanı Prof. dr. Sanyin Kodriç tarafından, Ankara Bosna Hersek Büyükelçisi Bakir Sadoviç'e konu ile ilgili yazılmış resmi mektup olup bu mektupta Çanakkake'de yapılması düşünülen "Gönüllü Boşnak Şehitleri Anıtı" 'nın, şehit düşmüş tüm Boşnakları temsil etmesi gerektiği ve Boşnakları yaşadıkları bölgelere göre ayırmak, bölmek yerine Çanakkale'de birlikte şehit düştükleri gibi Dünya'daki tüm Boşnakların bir ve beraber olduklarını yansıtan bir anıtın yapılması gerektiği yazılmıştır.

İkinci mektup ise, sanki böyle bir mektup yazılmamış, sanki söz konusu anıt için tüm Boşnakların fikri ve oluru alınmış gibi, bir oldu bitti yaratılıp, Federasyon ilgiki üye derneklerden anıt için para toplamaya başlandı.

NE HAKLA ?

BEYLER, YÜZ YULLARDIR ANA YURDUMUZDA KATLİAMLARLA, SOYKIRIMLARLA, DİNİMİZE SALDIRARAK, BİZİ ATA TOPRAKLARIMIZDAN SÜREREK, SANCAĞI, SUTORİNAYI BOSNA'DAN KOPARTARAK, BİZ BOŞNAKLARI AYIRAMAMIŞ OLAN ÇETNİK VE USTAŞALARIN YAPAMADIĞINI SİZ Mİ YAPACAKSINIZ ? SİZ Mİ BİZİ BÖLECEKSİNİZ?

LÜTFEN KENDİNİZE GELİNİZ VE 1915 YILINDA ÇANAKKALE'DE VATANLARI TÜRKİYE, 1992-1995 YILLARI ARASINDA ANA YURTLARI BOSNA HERSEK İÇİN ŞEHİT DÜŞMÜŞ OLAN TÜM BOŞNAKLARIN VE DE ÖZELLİKLE SANCAKLI ŞEHİT BOŞNAKLARIN MEZARLARINDA KEMİKLERİNİ SIZLATMAMANIZI RİCA EDİYORUZ ...

UNUTMAYINIZ Kİ ÇANAKKALE'DE ŞEHİT DÜŞMÜŞ BOŞNAKLAR, YENİPAZAR SANCAĞI'NIN (BUGÜNKÜ SANCAK) YENİPAZAR ŞEHRİNDE TOPLANARAK ÇANAKKALE'YE, VATAN OLARAK GÖRDÜKLERİ TÜRKİYE'Yİ KORUMAK VE KURTARMAK İÇİN GELİP ŞEHİT OLMUŞLARDI.

LÜTFEN KENDİ FEDERASYONUNUZ DIŞINDA KALAN BOSNA HERSEK'TEKİ, KUZEY SANCAK'TAKİ, GÜNEY SANCAKTAKİ, DİASPORA'DAKİ VE TÜRKİYE'DEKİ DERNEK VE VAKIFLARI DIŞLAMAYINIZ !

BOSNA HERSEK ELÇİLİĞİNE YAZILMIŞ OLAN MEKTUP'TA İMZASI OLANLAR İLE ANADOLU YAKASI BOSNA SANCAK DERNEĞİ İLE MEVCUT TÜM DERNEK VE VAKIFLARIMIZIN KONU İLE İLGİLİ FİKİR VE ÖNERİLERİNİ ALARAK, ŞEHİTLETİMİZE YAKIŞAN ORTAK FİKİR, BİRLİK VE BERABERLİK ÜRÜNÜ, DÜNYA'YA DA ÖRNEK OLACAK BİR ANIT YAPALIM.

RİCA EDİYORUZ .....


Haber:Doğan Prepol

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163