GÜL: BOSNA HERSEK BAĞIMSIZILIĞIN BEDELİNİ ÇOK AĞIR ÖDEDİ

İZMİR BOSNA SANCAK DERNEK BAŞKANI BOSNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ MESAJI YAYIMLADI

 

Eski Yugoslavya'nın parçalanmasıyla birlikte 29 Şubat-1 Mart 1992 tarihlerinde düzenlenen referandumla bağımsızlığına kavuşan Bosna Hersek, kanlı bir savaşla bedelini ödediği bağımsızlığının 28. yılını kutluyor.

 

Bosna Hersek, Kanlı bir savaşla çok ağır bir bedel ödeyerek kazandığı Bağımsızlığının 28 yılını kutluyor.

 BOŞNAKLAR BAĞIMSIZLIĞININ ELİNDEN ALINMASINA ASLA İZİN VERMEYECEKTİR

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül Yayınladığı mesajda şunları söyledi;

‘Atalarımızın geldiği bu topraklarda binlerce Boşnak hunharca katledildi, soykırım yapıldı. Bu soykırımı bitirmek için özgür olabilmeleri için çok ağır bedel ödeyen Bosna halkı bugün özgürlüğünün 28.yılını kutluyor.

1 Mart 1992 tarihinin ülke tarihindeki en önemli günlerden biri olduğunu çok iyi biliyoruz. Avrupa’nın göbeğinde bulunan Bosna Hersek halkının bağımsız kalabilmek için yaşadığı bu zulüm vahşet, Avrupa da başka ülke yaşamışımdır tabi ki. Atalarımızdan günümüze kadar çok zulüm gören Boşnaklar sonunda bağımsızlığını ilan etti ancak halen baskı altında tutulmak isteniyorlar. Avrupa'nın göbeğinde bulunan Saraybosna, 1425 gün sürecek en uzun kuşatmasını yaşamaya başladı. Sırplar 100 binden fazla Boşnak öldürüldü, bunların yaklaşık 10 bini çocuk olduğu biliniyor.

Net sayı bilinmese de yaklaşık 50 bin Boşnak kadın tecavüze uğradı. Yani Bosna Hersek bağımsızlığı uğruna çok ağır bedeller ödedi.

Dayton Anlaşmasıyla oluşturulan yeni sistemde istikrarını sağlamaya çalışan bir Bosna Hersek var. Şu unutulmamalı Boşnaklar kazandıkları bu bağımsızlığı bir daha elinden alınmasına asla izin vermeyecektir.’ Dedi.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163