Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği’nden ‘Geleneksel Börek Gecesi’

Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği’nden ‘Geleneksel Börek Gecesi’

İzmir’imizin sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunan İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği "Geleneksel Börek Gecesi" düzenledi. Kalabalık bir davetli grubunun katıldığı etkinlik renkli anların yaşanmasına sahne oldu.Gültepe'de bulunan dernek binasında uzaktan yakından gelen Makedonya Göçmenleri hem özlem giderdiler hem de birbirinden güzel lezzetli Balkan yemek ve tatlılarını tatma fırsatı buldular.İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Birol Özkardeşler
etkinlikle ilgili şunları söyledi;

‘Aramızda bulunan birbirinden kıymetli tüm hemşerimize hoş geldiniz demek istiyorum. Biz Balkan Türkleri iyi günde de kötü günde de bunları paylaşarak yaşamayı bilmiş insanlarız. İşte dernekler de bu buluşmaları sağlamak için kurulmuştur.

Örf, gelenek ve adetlerimizi yaşatmak için ve bunları tanıtmak için verdiğimiz uğraş sizin desteklerinizle anlam kazanmaktadır. Çünkü bu uğraşta sevgi ve emek var. Eskilerin dediği gibi emeksiz yemek olmazmış. İşte sizlerde, özellikle kadınlarımız gönülden yaptığınız çalışmalarınızla camiamıza güç ve güzellik katıyorsunuz. Hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.

Balkan kültürünün en güzel yanlarından biride yemek ve böreklerimizdir. Bu kültürümüzü yaşatmak için bu gecelerimizi yapmaya devam edeceğiz. Hem bir araya geleceğiz hem de bu tatlarımızı unutmayacağız, unutturtmayacağız. Bunları gelecek nesillere aktarmak bizim en büyük görevimizdir. Bu tatları kayıt almak unutturmak için en güzel çalışma olacaktır. En büyük çabamız bu olacaktır.’ dedi.

Gece Rumeli Türkülerinin söylenmesi ile sona erdi. Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163