Irkçı Sırp Karadağlı Çetniklerin fikir ve eylem babaları kimlerdir?

Evet Nusret Sancaklı'nın kaleminden 'ırkçı Sırp Karadağlı çetniklerin fikir ve eylem babaları kimlerdir' yazısı;

 

2. Petar Petroviç Nyegoş: Dinci faşist

Dragolyub Mihailoviç : Irkçı Asker faşist

İvo Andriç : Nobel Ödüllü yazar faşist


Üst fotoğraftaki üç şahıs yazdıkları kitaplar ve yaptıkları eylemleri ile alt fotoğrafta görülen ve Srebrenica'da Boşnaklara doğrudan veya dolayı olarak soykırım yapmış olan ırkçı Sırp Karadağlı çetniklerin fikir ve eylem babalarıdır.


2. Petar Petroviç Nyegoş; 1911 yılında Katadağ Fevleti'nin adını aldığı Eski Karadağ Bölgesi Cetinye şehri civarında, Rus ve İtalyanlardan aldığı destek ile "İstraga Poturica/Türkleşmiş olanların sorgulanması" adı altında bir noel gecesi başlattığı isyan ile o çevrede yaşayan Boşnaklara yapılan soykırımı idare eden 1. Petar Petroviç Njegoş'un Cetinje Metropolü olarak Karadağ yöneticisi sıfatı ile yaptıklarını öven ve örnek gösteren "Dağ Çelengi / Gorski Vijenac" adlı bir kitabı 1846 yılında Cetinye'de yazmış, Viyana'da yayınlamıştır (?!).

Bu Kitap'ta Türk adı altında Boşnakların nasıl din değiştirmeye zorlandıkları, kabul etmeyenlerin nasıl boğazlandığını şiirsel bir dil ile anlatmıştır. Bu kitap nefret ve ırkçılık ile din düşmanlığı suçlarını içinde barındırdığı halde 36 dile özellikle çevrilmiş ve günümüzde de Sırbistan ile Karadağ'da okullarda okutulmaktadır. Bu kitap ile öğrencilik çağlarından beri Sırp ve Karadağlılara Türk ve Müslüman düşmanlığı beyinlerine işlenmekte ve daha sonra kilise ile siyasetçilerin kışkırtmaları sonucu her iki ülkede ırkçılık geliştirilmiştir. Bunun sonucu olarak kendilerinden olmayanlara karşı soykırım yapaya kadar varan insanlık suçları işleyen hasta kafalı bir kesim yaratılmıştır.

İvo Andriç ise Eski Yugoslavya Krallığı döneminde krallığın, Almanya'da Berlin Büyük büyükelçiliği görevinde bulunmuştur. Alman faşist yönetimi Naziler ile yakın ilişkiler kurmuş, Krallık Yugoslavyası içindeki faşist entellektüğeller ile Hitler arasında yapılan yazışmaları organize etmiş ve içinde din adamlarının da olduğu 530 Aydın'ın yazdığı memerandum ve bağlılık mektubunu Hitlere iletmiştir. Bu 530 kişi içinde 1945 yılından sonra kurulan Sosyalist Yugoslavya'da 3'ü din adamı olan 16 kişi yüksek mevkilerde görev almışlardır.

Bunalardan biri de gençliğinde Hırvat ama meşhur yazar olduktan sonra da Sırp olan Travnik doğumlu, Bosnalı İvo Andriç olup Türkler, Müslümanlar dolayısı ile Boşnak ve Arnavutlar hakkında o kadar öok yaxı, kitap yazmıştır ki yazıları ve kitaplarının satır aralarında Türk ve Müslüman nefretinin temellerini atmıştır.

1939 yılında Arnavutlar ile ilgili Yugoslavya Krallığı Hükümetine "büyük sırbistan" projesi için yazdığı raporunda Sancak, Kosova ve Arnavutluk'ta kendini Türk hisseden Arnavut ve Boşnakların Türkiye'ye göç ettirilmeleri ve o toprakların Yugoslavya Krallığı'na geçirilmesi ile ilgili planını önermiştir.

Özel mektupları ele geçmiş ve gizlediği o Müslüman olanlara ve Türklere karşı olan nefreti ortaya çıkımıştır.

Bosna'da üç halkın dostluğundan söz ederken, Türkleri, Müslümanları ve gerçekte ise Boşnakları kaba, cahil ve diğer halklara, farklı dinden olanlara karşı saldırgan vahşi bir halk gibi göstermeye çalışmıştır.

Özellikle "Drina Köprüsü" romanındaki son derece masum hayali Radislav adında bir Sırp karakteri yaratmış, onun köprü devletin yapmakta olduğu köprü inşaatını sabote etmesi sonucu sözde yavaş, yavaş Türk, Müslüman yöneticiler tarafından kazığa dijilerek işkence ile öldürdükleri şeklindeki hayali bölümü aslında Vişegrad şehrinde 1941-1945 yılları arası Boşnaklara yapılmış soykırım sonucu, Drina köprüsünden nehre atılarak Boşnakları öldüren Sırp Karadağlı çetnikleri aklamayı amaçlamıştı. Yine 1992-1995 yılları arasında da benzer şekilde Vişegrad Boşnak soykırımını yapanları sinsi bir şekilde Radislav'ın intikamını Türklerden almak biçiminde teşvik etmiştir.

General Dragolyub Mihailoviç ise Boşnaklara soykırımı en vahşi şekilde uygulamış, özellikle Doğu Bosna'nın Zvornik, Srebrenica, Vişegrad, Gorajde, Çayniç ve Foça şehirlerinde, Sancak Bölgesinde ise Bihor civarı, Priboy, Pleyvlya ve diğer şehirlerde binlerce Boşnak'ın yakılarak ve kurşuna dizilerek veya boğazlanarak öldürülmesi, tecavüz ve soygunların emrini vermiş bir çetik lideridir.

Her üçü de bugün hem Sırbistan hem de Karadağ'da özellikle ırkçı ve aşırı milliyetçiler ve çetnikler arasında birer kahraman olarak kabul görüyor.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Yusuf Dikici 9 ay önce

Bissmillah ... ! "Bütün yollar Romaya gider !" Edmond Paris ve Tupper Saussy nin eserlerine bakiniz ! Fetullah Gülenin arkasinda hangi güc varsa bunlarin arkasinda da ayni Katolik güc var ! Yahudileri ve Protestantlardan intikam almak icin Vatican Hitler rejimini kurmusdur! SS-Birliklerini kuran Cizvit (Jesuit)-Tarkatidir ! Hitlerin "mein Kampf" (Davam) kitabini "Stempfle" isimli bir Jesuit yazmisdir ... Hitlerin propaganda Bakani da Jesuit Tarikatin Papaz okulun ögretmeni idi !!!

Saygilarim ile !

yani