banner183

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül’den ders niteliğinde bir paylaşım

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Abdullah Gül, Türk ve Boşnaklara Sırplar tarafından ilk defa Sjenitsa kendinde yaptıkları soykırım nedeniyle sosyal medya hesabından o günleri anlatan Türkçe ve Boşnakça bir yazı paylaştı.

 

İşte o paylaşım;

 

211 YIL ÖNCE BUGÜN, 6 MAYIS 1809'DA;
SIRP KARADAĞLILAR, SYENİTSA'DA BOŞNAKLARA SOYKIRIM YAPMIŞTI.

TÜRKLER, SIRPLARA 500 YIL ZULMETTİ DİYENLER, TARİHİ GERÇEKLERİ İTİRAF ETMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ AMA, TÜRK MİLLETİNE İFTİRA ATAMAZSINIZ. SIRP TARİHÇİ A. PROTİÇ'TEN GERÇEKLER !

Boşnaklara yapılan 11 soykırımdan 3. soykırım olan Syenitsa Boşnak soykırımı, 1804'te başlatılan 1. Sırp isyanında, isyanın lideri Vuk S. Karacorceviç'in Syenitsa şehrini kuşattığı zaman yapılmıştı.

Kuşatılan Syenitsa şehir kalesine sığınan Boşnaklar, şehri terk etmek ve kimseye dokunulmamak kaydı ile bir anlaşma yapılarak teslim olmayı kabul etmişlerdi.

Kapılar açılıp halk dışarı çıkmakta iken kana ve mala susamış Sırp Karadağlı isyancılar Syenitsa'lı Boşnaklara saldırmış ve çoluk-çocuk, kadın-erkek, genç-yaşlı bakmaksızın herkesi kılıçtan geçirmeye başlamışlardı. 2.500 insandan 1 eksik sayıdaki (2.499) Boşnağın boğazlandığı soykırımda o sırada orada bulunan Antoniye Protiç'ten yaşanan vahşeti kitabında yazmıştı:

"Syenitsa Şehri 23 Nisan'da kuşatıldı. Buradaki yaşananları yazmak çok zor ama, gerçekleri de yazmak zorundayım. Karacorce Türklere kadın, çocuk ve bebekleri ile herkesin serbestçe şehri güvenli bir şekilde terkedebilecekleri için şeref sözü vermişti.

Oysa ertesi gün sabah, Türkler şehirden çıkarlarken, Sabırsız Sırplar, şehrin boşaltılmasını beklemeden şehri yağmalamak için duvarlardan atlayarak kale içine girdiler. Karacorca mani olmaya çalıştı ama, askerlerini durduramadı. Türklerin üçtebiri şehir dışına çıkmayı başarmıştı ama, kalanlar onlara saldıranlara ateş açmışlar ve Sjenica savaş meydanında korkunç vahşet başlamıştı.

Kadın, erkek demeden önlerine çıkan herkesi boğzladılar ve bu kan banyosundan tek bir Türk sağ çıkmadı. Yaya olarak yakalanların hepsi meydanda öldürüldü.

Karacorce, kafaların kesilip Sjenica'ya geçit töreni için getirilmesini emretti.

Ve böylece savaş bitmiş, kafalar getirilmişti. Hepsini dikecek direk bulunamadığı için geçit töreninde isyancılar elden ele dolaştırıldı.
Öldürülerlerin tam sayısı 2.500 kişiden 1 eksik idi.

Antonije Protić, savremenik tih zbivanja ovako je vidio napad na Sjenicu:

"Sjenički grad osvojen je 23. aprila 1809.god. No, ovdje moram se groziti, a valja mi istinu kazati. Karađorđe je Turcima učinio na častan način puštati Turke, sa ženama, djecom i malom. No, ujutru, kad su započeli Turci izlaziti iz grada, Srbi ne čekajući da izvrve iz grada, no započnu uskakati preko zida unutra. Karađorđe je branio i odbijao, ali nije mogao vojsku zaustaviti. Turci jedva uspeju tri časti izaći iz grada, a proći koji su se zatekli, okrenu na naše pucati i u tome se povede strašan po polju sjeničkom boj. Ovdje se nije gledalo ni muško ni žensko, a je li koji Turčin sa kadom umak'o to se ne zna. Pešak sasvim ostane po polju… Karađorđe je zapovedio da se glave donesu u Sjenicu. I tako, svrši se ovaj boj. Glave su donijete, no nije bilo dosta kočića da se sve ponabijaju već su onako pomešane u paradu, a čislom, ako je jedna manje od 2.500."

İLK ÖNCE KİM, KİMİN KAFASINI OYMUŞTA DA KAFATASLARINDAN ÇELA KULA YAPMIŞTI ?

SYENİTSA'DA ÇOLUK-ÇOCUK, KADIN, YAŞLI DEMEDEN MASUM İNSANLARI BOĞAZLAYIP KAFALARINI KESEN İSYANCILARI DAHA SONRA OSMANLI ORDUSU NİŞ ŞEHRİ YAKINLARINDA BİR DAĞDA SIKIŞTIRIP YAPILAN SAVAŞTA SYENŞTSA'DA MASUM İNSANLARIN KAFASINI KESENLERİ YAKALAMIŞTI (ÜSTELİK İSYANCILARIN KOMUTANI CEPHANELİĞİ PATLATMASI SONUCU ÇOĞU ÖLMÜŞTÜ).

BU CANİLERİN MASUM İNSANLARA YAPTIKLARININ AYNISINI ONLARA YAPTILAR VE İBRETİ ALEM İÇİN KAFATASLARINI TEHŞİR ETTİLER. SONRA BİRİLERİ ÇIKIP DİYECEKLER Kİ TÜRKLER, SIRPLARA 500 YIL ZULMETTİ ?!

TÜRKLER, SIRPLARA 500 YIL ZULMETTİ DİYENLER, TARİHİ GERÇEKLERİ İTİRAF ETMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ AMA, TÜRK MİLLETİNE İFTİRA ATAMAZSINIZ !

TARİHİN HİÇBİR DÖNEMİNDE TÜRKLER VEYA BOŞNAKLAR SİVİL SIRPLARA, KARADAĞLILARA VE HIRVATLARA ASLA ZULM ETMEDİ AMA, SIRPLAR, KARADAĞLILAR VE HIRVATLAR BIRAKINIZ ZULMETMEYİ BOŞNAKLARA, TÜRKLER DİYEREK 11 DEFA SOYKIRIM YAPTILAR.
Haber:Doğan Prepol


 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163