İzmir’de Balkan Göçmenleri ve Federasyonlarından AKP Başiskele Yöneticisi Özkaraaslan’a tepki

İzmir’de Balkan Göçmenleri ve Federasyonlarından AKP Başiskele Yöneticisi Özkaraaslan’a tepki

İzmir'de Balkan Göçmenleri ve Federasyonları, AK Parti Başiskele yöneticisi Süleyman Özkaraaslan’ın paylaşımının ardından İzmir Valiliği önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Sendika Başkanları, İzmir Eski Baro Başkanı Aydın Özcan, Balkan Federasyonları ve Balkan Göçmenleri dernek Başkan ve üyeleri’de Balkanlardan gelenlere destek olmak amacıyla İzmir Valiliği önünde toplandı.Balkan Göçmen Dernek ve Federasyonları adına basın açıklamasını Selanik kökenli İzmir Barosu eski Başkanı Aydın Özcan'ın okuduğu;

AK Parti Başiskele yöneticisi Süleyman Özkaraaslan’ın 10 Temmuz 2019 Çarşamba akşamı saat 22.00 sularında sosyal medya hesabından Mustafa Gül tarafından paylaşılan yazıyı retweetleyerek “1989 yılında gelen Bulgarları, 1950 de gelen Selanik dönmelerini, 100.000 kaçak Ermeni’yi Suriyeliler ile birlikte gönderelim.Var mısınız çomarlar ” şeklindeki paylaşımı Balkan camiasını derinden üzmüş ve yaralamıştır. 


Söz konusu şahsın haddini bilmez tavrı ile Balkan Türklerini hiç tanımadığını gösteren yaklaşımı, tam anlamı ile tarih bilgisinden yoksun bir cehalet içerisinde olduğu görülmektedir. 


Gerek Kurtuluş savaşında gerekse memleketin kuruluşunda memleketin her karışında Balkan Türklerinin büyük emeği geçmiştir ve bu emek yok sayılamaz.
Mühacirlere “Selanik Dönmeleri” şeklinde ve 1989’da Bulgaristan’dan göç eden soydaşlarımızı “Bulgarlar” diye ifade edilmesi ile ne kast edilmektedir ?Selanik’i bu şekilde konu etmek, Kurtuluş savaşının Baş Kahramanı, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün doğduğu şehir Selanik’i hedef göstermekte ne anlama gelmektedir ?1989'da Bulgaristan’dan göç etmiş soydaşlarımıza da “Bulgarlar” olarak bahsedilmesi gerçekten vahim bir durum değil midir?


Bugüne kadar yetenekleri ve çalışkanlıklarıyla ön plana çıkmış, Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiş, Soykırımlara maruz kalmış, acıların her türlüsünü yaşamış Balkan Türkleri, Türkiye Cumhuriyetinin ayrılmaz bir parçası, gururlu ve şerefli mensuplarıdır.


Balkan Türkleri üzerinden, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ATATÜRK’e hakaret edilmesinin yanı sıra “Selanik dönmeleri” tabiri ile 1989 da Bulgar zulümden kaçıp gelen soydaşlarımıza kullanılan “Bulgarlar” hitabı, halkı kin ve düşmanlığa da sevk etmektedir.

Gerek Selanik’te mübadele yoluyla gelenler, gerekse 1989 da Bulgaristan’dan göç edenler olmak üzere tüm Balkan ve Rumeli camiasını derinden yaralamış ve üzmüştür.

AK Parti Başiskele ilçe yöneticisi Süleyman Özkaraaslan ve Mustafa Gül’ün sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımları şiddetle ve nefret ile kınıyoruz.

İlgililerce yapılan çeşitli açıklamalar bizleri çok tatmin etmemiştir. Bu nedenle, 
AK Parti Başiskele ilçe yönetiminde sivil toplum ve halkla ilişkilerden sorumlu başkan yardımcılığı görevi yapan ve en amiyane tabir ile “cahil” olarak adlandırabileceğimiz şahsın ivedilikle ilçe yöneticiliğinden alınması ve parti üyeliğinin sonlandırılmasını istiyoruz. Ayrıca tüm Balkan Türkleri camiasından özür dilemesini bekliyoruz.


Balkan Türkler’ine yapılan bu aşağılayıcı paylaşımlar ile ilgili hukuki haklarımız saklı kalmak üzere bu durumun Balkan dernekleri olarak takipçisi olacağımızı bildiririz.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163