K. Makedonya'daki Türk ve Arnavut partilerine çağrımızdır

Bulgarlar ve Yunanlılar ile ilgili algılar değiştirilirken, Türkler, Arnavutlar, Osmanlı İdaresi ile vede İslamla ilgili yanlış olan algların düzeltilmesi de ilerisi için önemlidir. 

Belki daha önceki dönemlerde iyileştirmeler yapılsa da ister tarih kitaplarında ister sosyoloji, edebiyat ve diğer kitaplar ivedilikle yeniden gözden geçirilmeli ve halen yer alan olumsuz ifade ve gerçeği yansıtmayan bilgiler silinmeli. Genç nesilleri kirli bilgiler ile: kin ve nefret yaratacak, bilinç altında kötü izler bırakacak, ortak yaşamdan uzaklaştıracak ve hoşgörüyü ortadan kaldıracak bilgi kirliliğinden biran önce kurtulunlmalıdır. Güncel siyasetin çok fazla müdahil olmayan, toplumları düşman edecek, kazanan kaybeden yerine, ortak yaşanmış bir geçmiş olarak tarihe bakmak gereklidir.

Bu fırsat hayati öneme sahiptir.  Anayasada veya diğer kanun ve tüzüklerde Türkler ve Arnavutlar ile ilgili sakıncalı maddeler varsa düzeltilmesi için ortak komisyonlar kurarak birlikte hareket edilmeli Bir daha böyle bir fırsat ele geçmeyebilir.

  

Rumeli Balkan göçmenleri kültürünü yaşatma derneği (RUBAGÖÇ)

TUNCAY BAŞOĞLU 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163