K. Makedonyada Türkçe eğitim neden hayati önemdedir

Rumeli Balkan göçmenleri kültürünü yaşatma derneği (RUBAGÖÇ) Başkanı Tuncay Başoğlu yaptığı açıklamada şöyle dedi;

‘Kuzey Makedonya’da 2001 yılına kadar yaşanan iç çatışmaları sona erdiren Ohri Çerçeve Anlaşması, ülkedeki etnik grupların varlığı, Dillerin Kullanımı Yasası başta olmak üzere azınlık hakları, anayasayla güvence altına alınmıştır. Aynı anlaşmada “Hakça Temsil İlkesi”ne göre, her etnik grup, genel nüfus içerisindeki nüfusu oranınca Eğitim hakları ve  kamuda personel bulundurabilmektedir. Ancak Hakça Temsil İlkesi’nin tüm etnik azınlıklar için adaletle uygulanmasında da sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle ülkedeki üçüncü büyük nüfusa sahip olan Türklerin ve azınlık statüsündeki diğer milletlerin bu ilkeden yeterince yararlanabildiklerini söylemek güçtür.

Ancak K. Makedonya Türkleri herzaman  ülkelerinin bütünlüğünü savunmakta, bölünmeden, ayrılmadan yana değildir. Bu düşüncelerini de gerek Türk asıllı siyasetçileri gerekse Türk aydınları da her fırsatta söylemektedirler. Fakat ülkede siyaset ve toplumsal hayat ''etnik kimlik nüfus'' oranlarına göre şekillendiğinden, Türklerin geleceği Türkçe eğitimdir. Türkçe eğitim demek, Türk dilinin genişlemesi demektir. Türk dilinin genişlemesi demek Türk varlığını K. Makedonya’da  ebediyete kadar sürdürmek demektir.

Peki, K. Makedonya hemşerilerimize  çoçuklarını ve gençlerini  Türkçe eğitimine göndermeleri  için nasıl özendireceğiz, Türkçe eğitimde kaliteyi nasıl yakalayabiliriz, Türkçe eğitim gören öğrencilerimizin herkes tarafından parmakla gösterilen öğrenciler haline nasıl dönüştürebiliriz, Eğitimi biten gençlere iş imkanları yaratılması  konusunda ne yapmalıyız?

Türk devletinin Balkanlardan yetkili kurumlarının, Rumeli-Balkan STK'larının hedefi, K. Makedonyalı yetkili ve alakalı kurumlarla işbirliği yaparak, Herkesin bildiği gibi, “en kıymetli yatırım şüphesiz insana yapılan yatırımdır'' deyip,  Türk hemşerilerimizden istiyenlerin çocuklarını ve gençlerini  en iyi şekilde yetişmesine imkanlar sunarak, ileride devralacakaları K. Makedonya-Türkiye kardeşlik bayrağını çok daha ileriye taşıyacak bireyler haline gelmelerini sağlamaktır,

RUMELİ BALKAN GÖÇMENLERİ GELENEK VE GÖRENEKLERİNİZİ ÇOÇUKLARINIZA ÖĞRETİN.’ 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163