Karadağ Dernekleri tarihi gerçeklere aykırı tezler üzerinden Türkiye'deki Sancak'tan gelen Boşnakların kimlikleri ile mi oynuyor?

Alim unutur Kalem ve Arşiv unutmaz;

 

20 Aralık 2017 günü, Sancak Boşnak Kültürü eşyaları ve ünlü Osmanlı Türk paşası Boşnak Şemsi Paşa'nın fotoğrafı ile belediye ve yetkililere yanlış bilgiler verilerek sözde Karadağ Kültür Odası açılışı yapılmıştı.

 

 

KIRKLARELİ İLİNDE YAŞAYAN BOŞNAKLAR HAKKINDA TARİHİ GERÇEKLERE AYKIRI SÖYLENEN BÜYÜK YALAN !

 

Paylaşımdaki haberin 2. paragrafında yazılı cümle; "Kırklareli ve Türkiye'de yaşayan onbinlerce Karadağ göçmeni 1924-1927 yılları arası göç ettiklerinden dolayı normal olarak kültürlerinden uzak kalmışlardır." Bu cümle tarihi, sosyoloji ve coğrafya bilimleri gerçeklerine aykırı olup yalanlarla doludur!

 

 

Yalan 1: Ne Kırklareli'nde ne de Türkiye'de 1924-1927 yılları arasında Karadağ'dan gelmiş tek bir insan yoktur. Çünkü o tarihte Karadağ diye bir devlet yoktu. O tarihte Sırp Hırvat Sloven (SHS) (Yugoslavya) Krallığı vardı. Türkiye ve Kırklareline kaçıp  gelenlerin hepsi SHS Krallığı'ndan gelmişlerdir.

 

 

 

Yalan 2: 1924-1927 yılları arasında Türkiye ve Kırklareline gelenler SHS Krallığı Güney Sancak Bölgesi Kolaşin, Akova, Plyevlya, Yukatı ve Aşağı Bihor, Pkav-Gudinya, Berane, Petnica ve Rojaye şehirlerinin bulunduğu Sancak bölgesinden gelmişlerdir.

 

 

 

Yalan 3: Kayıtlarda SHS Yugoslavya Krallığında'ki Sancak bölgesinin güneyinde kalan Karadağlıların vatanı olan Cetinje şehri ve civarındaki Karadağ (Crna Gora) bölgesinden tek bir Hristiyan Karadağlı Türkiye ve Kırklareline gelmemiştir.

 

 

 

Yalan 4: 1852 yılından beri Karadağlılar, kendi Karadağ devletini kurmak için 1878 yılı Berlin Kongresi kararları ile Karadağ Krallık Devleti kuruluncaya kadar Osmanlı Türk Ordusu ile defalarca savaşmıştır. 1878'den sonra da 1912-13 Balkan savaşlarına kadar bu savaşlar devam etmiştii. 1979 Kasım ve 1980 Ocak ayında Plav-Gusinyeli Boşnak ve Arnavutlar Karadağlılar ile iki savaş yapmıştır. Şemsi Paşa, Karadağlılar ile ikisi büyük savaş olmak üzere defalarca çatışmıştır. 1914-1917 yılları arası 1. Dünya Savaşı'nda da Karadağ ve Sırbistan Osmanlı Türk Ordusu ile özellikle Skadar Gölü civarında çok kanlı savaşlar yapmıştı.

 

Türklerle yıllarca savaşan Karadağlılar vatanlarını terk edip neden Türkiye'ye göç etsinler ? Bu kadar da büyük yalan veya cehalet olbilir mi !?

 

Yalan 5: 1924 yılında 9-10 Kasım arası Aşağı Kolsşin, Akova'ya bağlı Şahoviçi ve Pavino Polye'de Boşnaklara büyük bir katliam yapılmıştı (bak: Paylaşımdaki kştaplar). Boşnakların tarihinde 8. Boşnak Soykırımı olarak bu korkunç katliam'dan kaçıp kurtulanlar, önce Akova'ya oradan Sancak bölgesi Boşnak şehşrleri, Bosna Hersek ve büyük çoğunluğu da kaçıp Türkiye'ye ve ilk önce Kırklareline sığınmışlardı.

 

 

BİR: KATLİAMDAN KAÇMIŞ AŞAĞI KOLAŞİNLİ BOŞNAKLAR NASIL OLUYOR DA GÖÇMEN OLUYORLAR ?

 

İKİ: AŞAĞI KOLAŞİNLİ SANCAK BOŞNAKLAR NASIL KARADAĞ GÖÇMENİ OLUYORLARMIŞ ?

 

ÜÇ: SANCAK BÖLGESİ BOŞNAKLARINA NEDEN KARADAĞ GÖÇMENİ DENİLİYOR DA MESELA SYENİCA VE YENİPAZAR'DAN YANİ KUZEY SANCAK'TAN GELENLERE SIRBİSTAN GÖÇMENLERİ DENİLMİYOR ?

 

DÖRT: KİMİ KANDIRIYORSUNUZ ?

 

 

 

Yalan 6: Konuşulması ve yazılması Belgrad'taki SHS Krallığı hükümeti tarafından yasaklanan Şahoviçi Boşnak Soykırımı sonrasında 3 yıl boyunca Sancak'taki Boşnaklar üzerinde Karadağlılar ve Sırplar tarafından  tehditler, baskılar, saldırılar devam etmiş, Boşnakların can güvenliği kalmadığı için binlerce Boşnak Türkiye'ye, Kırklareline göç etmemiştir, kaçıp sığınmışlardır.

 

Yalan 7: Kırklareli hiçbir Boşnsk asıllı Türk vatandaşı kendi Kültürünü, örf vevadetlerşni, geleneklerini unutmamıştır. Yalan sötlenfiği gibi Kırklarelili Boşnaklara bir de iftira atılıyor. Ayrıca siz kşmsiniz de Boşnaklara, Boşnak Kültürünü hatırlatacaksınız? Akademik bir sıfatınız var mı? Akademik bir çalışmanız var mı?

 

 

 

BU BEYANATI VERENLER TARİH ÖNÜNDE İNSANLIĞA, TÜRK MİLETTİNE VE BOŞNAK ASILLI VATANDAŞLA KARŞI BÜYÜK BİR VEBAL ALTINA GİRMİŞLERDİR.

 

 

 

TARİHİ GERÇEKLERİ ÇARPITARAK ÖZELLİKLE KATLİAMLARA VE EN SON OLARAK TA SREBRENİCA'DA SOYKIRIMA UĞRAMIŞ İNSANLARIN SOYLARI VE KİMLİKLERİ İLE OYNAMANIN NE ANLAMA GELDİĞİNİ SİZ OKURLARIN TAKTİRİNE BIRAKIYORUZ.

 

 

 

BUNUN YANINDA KIRKLARELİ BELEDİYESİ'NİN BOSNA SANCAK DERNEKLERİ VEYA BİREYSEL OLARAK BOŞNAK KÖKENLİ VATANDAŞLARIN KENDİ KÜLTÜR VE TARİHLERİNİ KORUMA ADINA BAŞLATAACAKLARI YASAL MÜCADELE ÖNCESİ BU YANLIŞLIĞI DÜZELTMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ. İLKMİŞ OKARAK TÜRK PAŞASI ŞEMSİ PAŞA'NIN RESMİNİ TĞRK TARİHİNE OKAN SAYGILARINDAN DOLAYI ODADAN KALDIRMAKLA İŞE BAŞLAYABİLİRLER.

 

 

 

BİZİM KARADAĞ KÜLTÜR ODASINA HİÇ İTİRAZIMIZ OLAMAZ. AKSİNE KÜLTÜR ODALARI PROJESİNİN DOSTLUK VE KARDEŞLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ VE BALKAN HALKLARININ REFAH VE HUZURA KAVUŞMALARI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNA İNINIYORUZ.

 

ANCAK BİR HALKIN KÜLTÜRÜNÜ TANITIRKEN DİĞER BİR HALKIN KÜLTÜRÜNÜ YOZLAŞTIRMA HAKKINA KİMSE SAHİP DEĞİLDİR.

 

 

 

BOSNA SANCAK MUHCİRLERİNİN TÜRKİYE'DEKİ İLK DURAĞI OLAN KIRKLARELİ'NDE VE İL SINIRLARI İÇİNDEKİ KÖY VE KASABALARINDA MUHACİRLERİN BİNLERCE TORUNU YAŞAMAKTADIR.

 

BUNUN YANINDA GÜNÜMÜZDE TÜRKİYE'DE 8 MİLYON KADAR OLDUĞU TAHMİN EDİLEN BOŞNAK KÖKENLİ TÜRK VATANDAŞI BULUNUYOR.

 

 

 

KIRKLARELİ BELEDİYESİ ALİ RIZA EFENDİ KÜLTÜR EVİ'NDE NEDEN BOSNA HERSEK KÜLTÜR ODASI, SIRBİSTAN KÜLTÜR ODASI, KOSOVA KÜLTÜR ODASI, ARNAVUTLUK KÜLTÜR ODASI VE EN ÖNEMLİSİ HALA ÖZ BE ÖZ TÜRKLERİN YAŞADIĞI GAZİ MUSTSFS KEMAL ATATÜRK'ÜN MEMLEKETİ OLAN MAKEDONYA KÜLTÜR ODASI DA AÇILMIYOR ?

 

 

 

Haber: Nusret Sancaklı  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163