KORDON ROTARY’NİN MESLEK HİZMET ÖDÜLÜ HATAY’A…

2007 yılında Hatay’ın Antakya ilçesinde kurulan üyelerinin üç farklı semavi dine ve aynı zamanda altı farklı mezhebe sahip kişilerden oluştuğu 200 kişilik koro depremin en çok vurduğu Hatay ili ile özdeşleşmiş bulunuyor. Hatay’ın tanıtımına katkı sağlamak ve medeniyetler arasında bir köprü oluşturmak amacıyla kurulan koro Hatay’da bir arada yaşama kültürünün simgesi olma özelliğini taşıyordu.

 

Bir Medeniyetler Şehri olan Hatay’ın, 2007 yılında kurulan bu koro ile bu güne kadar yurt içi ve yurt dışında bin 500’den fazla konser verdiğini dile getiren Antakya Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat, “200 kişiden oluşan ve içerisinde papaz, imam, doktor, avukat, ev hanımı gibi farklı meslek gruplarından oluşan koronun tek bir hedefi vardır: İster Hristiyan olsun, ister Yahudi olsun, ister Müslüman olsun hepimiz tek bir Allah’ın kuluyuz, bunu göstermeye çalışmaktadır. Koro bugüne kadar dünyanın farklı noktalarında Amerika Birleşik Devletleri Kongresinde, Avrupa Parlamentosu’nda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi farklı noktalarda ülkemizin bir arada yaşama kültürünü göstermeye çalışmıştır.” dedi.

 

6 Şubat tarihinin kendisi ve bütün koro üyeleri için bir milat olduğunun altını çizen Özfırat, “6 Şubat’taki depremde toplam 7 koro üyemizi kaybettik. Ben 8 saat sonra enkaz altından çıkarıldım. Bu süreçte tabi tekrar hayatımızı nasıl kuracağız ne yapacağız derken çünkü bir gece öncesinde her şeyimiz varken bir gün sonra tüm bunları kaybetmenin yıkımını yaşıyorduk. Ardından Antakya’da çadırda kalmaya başladık. Tekrar bir deprem oldu ve bu depremden sonra da Antakya’dan ayrılmak zorunda kaldık. Bize İzmir kucak açtı. Ben ve yaklaşık 10 arkadaşım İzmir’e geldik. İzmir’e geldiğimizde Kordon Rotary Kulübü Başkanı Erdinç Bey ile bir vesile ile tanıştık. Eve ihtiyacım olduğunu duymuş kendisi ve bana kızının evini verdi. Burada istediğiniz kadar kalabilirsiniz hocam dedi. Biz ne yapacağız ne edeceğiz tekrar hayata nasıl tutunacağız derken Kordon Rotary Kulübü’nün verdiği bu ödül o kadar anlamlıydı ki… Bu kadar yaşadığınız şeyden sonra bazı insanların sizi düşünmesi, değer vermesi… Tekrar içinizde umut yeşeriyor. Şimdi çalışmalarımıza tekrar başladık. Konser vermeye başlıyoruz. Kısmetse 30 Martta İstanbul’da bir konser vereceğiz, ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Orkestralar Genel Müdürlüğü ile bir dayanışma gecemiz olacak ve 15 Nisan’da da İzmir Gündoğdu Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi için bir konser yapacağız” şeklinde konuştu.

 

İzmir Kordon Rotary Kulübü Başkanı Erdinç Özdeker de, “Bugün Antakya Medeniyetler Korosu Şefi Sevgili Yılmaz Özfırat’ı toplantımızda ağırladık ve Meslek Hizmet Ödülünü verdik. Kendisini bugün dinledikten sonra ne kadar doğru bir iş yaptığımızı daha iyi anladık. Sevgili Yılmaz Özfırat’a ve toplantımıza katılan 9. Grup Kulüpleri Federasyon Başkan Yardımcımız Betül Elmasolu’na çok teşekkür ediyor, aynı acıların tekrar yaşanmaması temennisiyle tüm ülkemize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz” dedi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163