Kosovalı Arnavut Kahramanı Adem Jashari 23 yıl önce bugün katledildi

23 YIL ÖNCE BUGÜN, 5 MART 1998'DE;

 

Kosova bağımsızlığının kazanılmasındaki efsanevi komutanlardan olan Adem Yaşari, 28 Kasım1955 tarihinde Kosova’nın Drenica şehri Prekaz köyünde doğdu.

 

 

Vatanı Kosova onun herşeyi idi. Kısova'nın Sırbistan'dan ayrılıp Arnavutların bağımsızlık mücedelesi başlayınca O, en ön saflarda yerini almıştı. Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) kurucularında biri oldu. Kosova Bağımsızlık Savaşı'nı kahramanı idi. Sırp Ordusu'nun hedefindeki en önemli Arnavut komutanlardan biri haline geldi.

 

 


Tarihler 5 Mart 1998’i gösterdiğinde, Sırp ordusu Yaşari’nin köyünü kuşattı ve Sırp Ordusu, 4.000 kişilik askeri kuvvetiyle Prekaz köyünün etrafına apır sikahları ile yerleşmişlerdi.

 

Yaşari, evinde savunmaya geçti. Amcası, eşi ve çocukları ile top yekün Sırp ordusuna karşı dirwndi. 13 yaşındaki oğlu dahi silahlı direnişe katılmıştı. Sırplar ağır silahlarla köye saldırmış, tek tek evlerin etrafını  sarmıştı. Sırp Ordusu ilk önce Yalari’nin teslim olmasını istedi ve teslim ol çağrısı yaptı. Özellikle Yaşari’nin ailesinin olduğu ev yoğun korkunç bir ateş altına tutuldu. Evin içine göz yaşartıcı bombalar atıldı.

 

Yardıma gelmekte olan bir UÇK birliği ile telsiz konuşması yapan Yaşari, onların 4.000 kişilik Sırp Ordusunu yaramayacağını bildiği için geri dönmelerini emretti. Telsizdeki son sözleri; “Korkmayın! Bugün benim öleceğim gün değil bugün benim doğacağım gündür!” olmuştu.

 

 5 Mart ile 7 Mart arasında 3 gün süren çatışmalar sonucunda Adem Yaşari’nin annesi, babası, kardeşi, eşi, kardeşlerinin eşleri ve çocuklarından 20 kişi, akrabalarından 28 kişi ile saldırı sırasında orada bulunan misafirlerden de 4 kişi şehit oldu. 

 

Sırp Ordusunun bu saldırısına toplam 52 kişi 72 saat direnerek destan yaratmışlar ve Kosova'nın ne pahasına olursa olsun bağımsızlığına kavuşacağı mesajını herkese vermişlerdi.

 

Ruhları Şad Olsun.

 

Sırp Ordusu bu saldırı ile Arnavutların direnişini kıracağını düşünmüştü. Fakat, bu saldırı Sırp Ordusu için sonun başlangıcı olmuş ve Adem Yaşari’nin önderliğinde kurulmuş olan UÇK saflarına katılanların sayısı gittikçe artmıştır. Büyük mücadeleler sonucunda Sırp Ordusu Kosova’yı terketmek zorunda kalmıştı.

 

Adem Yaşari ve arkadaşlarının başlatmış olduğu bağımsızlık mücadelesi meyvelerini vermiş Kosova bağımsızlığını 17 şubat 2008′de ilan ederek Kosova Cumhuriyeti kurulmuştu.

 

Adem Yaşari’nin şu ünlü sözü; “Bu Adem’in ölümü değildir; ölüm anlıktır. Bu Adem’in yaşamaya başladığı andır" Arnavutların kalplerine işlenmiştir.

 

Adem Yaşari, ölümünden sonra bütün Arnavutlar için bir bağımsızlık sembolü haline geldi. 17 Şubat 2008’de Bağımsızlık İlanını takip eden günlerde evi, çatışmadan sonraki haline hiç dokunulmadan korunarak müze haline getirildi. Adem Yaşari adına sadece Kosova'da değil Türkiye dahil Arnavutların yaşadığı her ülkede anıtlar dikilmiş ve ismi, havaalanı, stadyum, okul, çeşitli merkezler, park, meydan, bulvar ve sokaklara verilmiliştir.

 

Bugün her Arnavut genci ister kız ister erkek olsun Adem Yaşari'yi kendilerine örnek olarak seçmiş ve vatanları Kosova uğuna canları dahil herşeyi veren vatanseverler haline gelmiştir.

 

Şehit Arnavut Kahramanı Adem Yaşari'nin yardımına koşan birlik ile arasında geçen telsiz konuşması:

 

 

UÇK askerleri: ”Komutanımız! Dinliyor musunuz?” 

 

Adem Yaşari: “Evet, sizi dinliyorum.” UÇK askerleri: “Direnin Komutan, direnin! Yardıma gelmeye hazırız. Bekleyin Komutan!” 

 

Adem Yaşari:  “Hayır. Kesinlikle olmaz. Sayıları çok, her türlü ağır silahları var. Ben son mermime kadar savaşacağım. Siz olduğunuz yerde durun!” 

 

UÇK askerleri: “Ama…, Komutan…!” Adem Yalari: “Olmaz dedim size. Olduğunuz yerde durun! Çoğalın! Savaşın! Şimdi buraya gelirseniz hepiniz Öleceksiniz. Bunun anlamı yok. Böyle olursa savaşımızı kim sürdürecek?! ” UÇK askerleri: Ama…,Komutan …,siz…! Adem Yaşari: “Korkmayın! Bugün benim öleceğim gün değil bugün benim doğacağım gündür!”

 

 

Adem Yaşari o gün ikinci defa dünyaya gelmişlti; Hiç ölmemek üzere ..

 


Haber: Nusret Sancaklı
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163