LÜTFEN KENDİMİZE GELELİM!

■SANCAK, BOŞNAKLAR İÇİN VATAN SAYDIKLARI DİĞER BİR ÜLKE DEĞİLDİR.

 

■SANCAK, BOSNA'DAN KOPARILMIŞ BOŞNAKLARIN VATAN TOPRAĞIDIR.


1915 yılında 500 yıldır vatanları olan Türkiye için hayatlarını feda ederek Şehit düşmüş, Anadolu ve Trakya, Bosna, Sancak, Hersek, Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Karadağ Krallık Devleti sınırları içinde kalmış Boşnak yerleşimlerinden gelen Boşnaklar için Çanakkale Şehitliği'nde yapılan Boşnak Şehitleri Anıtı üzerindeki yazı, Bosna'nın, Yenipazar Sancağının ve şehitlerimizin tarihi ve manevi gerçeklerini yansıtmıyor.

 

Yazı şu şekilde yazılmış:

"Çanakkale Muharebelerinde Bosna-Hersek'ten ve vatan saydıkları diğer ülkelerden hayatını kaybeden tüm Boşnak şehitleri anısına"

 


Tarihi belgeler bize gönüllüler hareketinin Sancak'tan başlatıldığı ve büyük sayıda Boşnakın Yenipazar Sancağından Çanakkale Muharebeleri 'ne geldiğini gösteriyor.

Gönüllüleri organize edenlerin başındaki kişiler; Novi Pazar'dan (Yenipazar) Rıza-beg Muratbegoviç ve Tutin'den Ahmet-ağa Hamzagić idi / Na čelu onih koji su organizovali ovu vojsku dobrovoljaca nala­zili su se Riza-beg Muratbegović iz Novog Pazara i Ahmet-aga Hamzagić iz Tutina).

 

Anıt üzerindeki yazıda "vatan saydıkları ülkeler" içine ismi ayrıca yazılmadığı için maalesef eski ismi ile Yenipazar Sancağı, günümüz ismi ile Sancak'ta giriyor.

Boşnaklar için Sancak nasıl "vatan sayılan bir ülke" olabilir ?

 

Günümüzde Sancak'ın başka devletler idaresi altında olması onun tarihi gerçeğini değiştirmez. Zaten 1915 yılında Sancak, bugün idaresi altında olduğu devletlerin değil Avusturya - Macaristan devleti idaresi altında idi. 1913 yılına kadar da 500 yıldan fazla Osmanlı Türk İmparatorluğu'nun toprağı olmuştu.

 

■KİMSE ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARAMIYOR !

 

■KİMSE ANIT'A KARŞI DEĞİL !

 

■TAM TERSİ, ÇANAKKALE MUHAREBELERİ'NE KATILAN GÖNÜLLÜ BOŞNAK ŞEHİTLERİ İÇİN KESİNLİKLE BİR ANITIN YAPILMASI GEREKİYORDU.

 

■ANIT YAPILMASI KONUSUNU 2015 YILINDA İSTANBUL VE İZMİR'DE DÜZENLEDİĞİMİZ ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA TOPLANTILARINDA GÜNDEME GETİRDİK.

 

■BİZİM KARŞI ÇIKTIĞIMIZ ANIT ÜZERİNDEKİ TARİHİ OLMAYAN BAYRAK İLE ŞEHİTLERİMİZİN TARİHİ VE MANEVİ GERÇEKLERİ İLE UYUŞMAYAN YAZIDIR.

 

■BU BAYRAK VE YAZIDA ISRAR EDİLİRSE, MAALESEF BU ANIT, ÜZERİNDE YAZDIĞI GİBİ TÜM BOŞNAK ŞEHİTLERİNİ TEMSİL ETMEYECEK.

 

Boşnak Milleti'nin büyükleri başında gelen devlet adamı, gazeteci, yazar, şair ve tarihçi, Avs-Mac dönemi Bosna Meclis Başkanı Safvet Beg Başagiç'in dediği gibi.

Što sam zano to sam napisao

Ko zna više bujrum neka piše

Bu konuda bildiğimiz herşeyi yazdık.

Daha fazlasını bilen buyursun o yazsın.

 


■SON SÖZ: SİZ, ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ İÇİNDE, TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARAFINDAN YERLEŞTİRİLMİŞ OLAN MEZAR TAŞLARI ÜZERİNDE "BOSNA - HERSEK" DİYE BİR YAZI GÖREMEZSİNİZ. AMA, BOSNA YAZILI MEZAR TAŞI VAR ! YENİPAZAR SANCAK ŞEHİR İSİMLİ MEZAR TAŞLARI VAR.

 


■1915'TE GÖNÜLLÜ BOŞNAKLAR BOSNA VE BOSNA'NIN TARİHİ TOPRAKLARI İLE İŞGALLER ALTINDA KALMIŞ DİĞER OSMANLI TÜRK DEVLETİ TOPRAKLARINDAN ÇANAKKALE MUHAREBELERİ'NE BİR DAHA GERİ DÖNMEMEK ÜZERE GELMİŞLERDİ.

 


Allahimanet .....

  
Anahtar Kelimeler
LütfenKendimize Gelelim
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163