Makedonya Türk Edebiyatından İki Örnek ÇalışmaYeni Balkan Yayınevi'nden çıkan Türkolog Rabia Ruşid'in "Yörük Masalları" kitabı K.Makedonya Kültür Bakanlığı'nın kısmı desteğiyle yayımlandı. Rabia Ruşid'in tez çalışmasının ürünü olarak ortaya çıkan bu kitapta Makedonya İştip yöresine ait masallar yer alıyor.Kitap Makedonya Türk halk edebiyatı için alanında örnek bir derleme çalışması olarak yerini almaktadır. Rabia Ruşid kitabıyla ilgili olarak "Benden ziyade bu başarı masal anlatanların başarısıdır. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Masallarımızla Türk halk kültürünün yaşatılması için uğraş vermekteyiz." şeklinde konuştu.

 Yine Yeni Balkan Kitabevi'nden çıkan Türkolog İzzet İbrahimsoylu'nun "Makedonya Kızılalma Karaman Yörükleri Ağzı 1" isimli kitabı Makedonya Yörük  köylerini kapsayan ilk bilimsel çalışma niteliğini taşıyor. Kitap İştip'te bulunan 14 Türk Yörük Köyü hakkında kısa bilgiler içermektedir. İzzet İbrahimsoylu
 kitabıyla ilgi olarak "Kitabımızın amacı modernizmin etkisiyle yok olmaya başlayan Yörük ağzını bilim dünyasına kazandırmak ve Balkan Türk ağızları bağlamında Türkiye Türkçesi ağzı araştırmalarına katkı sağlamaktır."dedi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×