Makedonya Türkçe Eğitim Bayramı

Makedonya Devletinin kuruluşu ile ise 15 Şubat 2007 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan kanunla 21 Aralık Kuzey Makedonya Türklerinin 'Türkçe Eğitim Bayramı' olarak resmi statüsünü kazanmıştır.

 

Kuzey Makedonya'da yaşayan soydaşlarımız bu ülkenin asli kurucu unsurlardır. Kuzey Makedonya'da çok dilli, çok dinli ve çok kültürlü bu yapıda resmi ve dini bayramlar birbirine karşı saygıyı ve kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile olmakta, ortak bir toplum yapısının doğmasını sağlamaktadır.

 

Kuzey Makedonya'da İç Savaş sonrası imzalanan 13 Ağustos 2001 tarihinde imzalan "Ohrid Çerçeve Anlaşması" ile azınlık toplumlarının haklarını iyileştirecek bazı kararlar alınmış ve ancak Ana dilde Eğitim,kamu kurumlarında istihdam ve temsiliyet konuları malesef tam olarak çözülememiştir.

 

Ana dilde ilkokuldan Üniversiteye kadar eğitim görebilme şansına sahip olan Kuzey Makedonya'daki soydaşlarımız Türk Kültürünün Balkanlarda en iyi şekilde yaşanmasını sağlamakta; Anavatan Türkiye ile her konuda ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

 

Bizler Kuzey Makedonya'dan göç etmiş Evladı Fatihanlar olarak Kuzey Makedonya'da yaşayan tüm soydaşlarımızın '21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı'nı kutlar, Ana dilde eğitim, İstihdam ve temsiliyle konusundaki problemlerin çözümü için Makedon, Türk, Arnavut ve diğer tüm toplulukların tam bir uzlaşı içinde yapacakları bir nüfus sayımı yapmalarını temenni etmekteyiz." dedi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×