MASUM İNSANA VERİLMİŞ BİR CEZA

Tüm Boşnak’lara verilmiş bir ceza

Başkan Eruzunlar, Boşnak General Sakib Mahmuljin'e geçen hafta Sırp ve Hırvat’ların iş birliği ile verilen on yıl hapis cezasının, haksız ve dayanaksız olduğunu ifade etti. Cezanın tüm Boşnak’lara verilmiş olduğunu vurgulayan Başkan Eruzunlar, “Değerli komutanımız Sakip Mahmuljin'e geçen hafta verilen on yıl hapis cezasının adaletle uzaktan yakından bir ilgisinin bulunmadığını görüyoruz. Savaş suçunu engellemediği için verilen bu cezayı aslında bütün Boşnak’lara verilmiş bir ceza olarak görüyoruz. İşlemediği bir suçtan ceza alması kabul edilemez” dedi. Bu karara Adalet demek mümkün mü?

General Sakib Mahmuljin'in silahsız masum Boşnak’ları ve vatanını savunduğunu ve bunun ne zamandan beri suç olduğunu soran Başkan Eruzunlar, Bosna Savaşı’nda Sırp’ların Boşnak’lara karşı uyguladığı soykırımın Lahey’de belgelendiğini hatırlattı. Eruzunlar,”Şimdi onurlu ve şerefli bir komutan olan Sakib Mahmuljin, Bosna Hersek Cumhuriyet Ordusu, 3. Kolordu Komutanlığı yaptığı dönemde savaş suçunu engellememekten on yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Sırp ve Hırvat’lar yanlarına satın aldıkları birkaç Boşnak’la bu cezayı veriyorlar. Bosna Hersek'te, Sırp’ların Boşnak ve Hırvat’lara yaptıkları soykırımı önlemeye ve işgal altındaki devletini, halkının canını, namusunu ve şerefini kurtarmak için mücadele eden bir kişiye verilen böyle bir ceza kabul edilemez” diye konuştu.

Kardeşlerinin cesedi toplu mezardan çıkarıldı

General Sakib Mahmuljin'in kardeşlerinin cesetlerinin 2004 yılında Sanski Most şehri, Şejkovaç ceset tanıma merkezinde toplu mezardan çıkarıldığını hatırlatan Eruzunlar, “1992-1995 yılları arasında yaklaşık 40 bin sivilin yaşamını yitirdiği Birleşmiş Milletler’in raporunda geçiyor. Peki sizlere soruyorum bu 40 bin kişinin kaçı Boşnak biliyor musunuz? Yaklaşık 39 bininin Boşnak olduğunu tüm dünya biliyor. Şimdi sizlere soruyorum, bu onurlu ve şerefli komutan sayılar bu kadar ortadayken nasıl savaş suçuna göz yummuş da, on yıl hapse mahkum ediyorsunuz. Daha fazla Boşnak öldürmenize izin vermediği için mi suçlu”diyerek tepkisini dile getirdi.

    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×