Nusret Sancaklı'nın kaleminden Boşnaklar kimdir?

Bu yazının benim ilgimi çekme nedeni, Soyadımdan ötürü bana GAVUR diyebilen kişilerin olması. Boşnak olduğumu bilmelerine rağmen ailemin Yugoslavya'dan göç etmesi nedeniyle GAVUR diyen zavallılar oldu.

Ha bu arada benim adım Doğan Prepol (Poroviç)

 

Bu yazı için Nusret Sancaklı hocama çok teşekkür ediyorum.

 

Nusret Sancaklı'nın yaptığı işte o paylaşım;

*BOŞNAKLAR BOŞNAKTIR DİYENLER HER ZAMAN BELGELERLE KONUŞUYOR

*BOŞNAKLAR SLAV'DIR, SIRP'TIR, HIRVAT'TIR, KARADAĞLIDIR DİYENLER HER ZAMAN LAFLARLA KONUŞUYOR !!!

*GERÇEK TARİH, BELGELERLE YAZILIR.

YALAN TARİH İSE LAFLARLA YAZILDI.

1630 yılına ait Danimarka Kraliyet Kütüphanesi'nde bulunan kitabın kabında "Bosna Devleti" ve "Boşnakça" yazıyor.

- 1630. ispovjedionik prinesen u JEZIK BOSANSKI, drzave BOSNE. Nalazi se u Kraljevskoj Biblioteci u Danskoj.

Sirbistan'ın Avusturya hükümeti üzerine yaptığı baskılar sonucu 1907 yılında, Avusturya-Macaristan idaresi altında olan Bosna Hersek'te Boşnakça yasaklanmıştı. Boşnakça yerine Sırpça - Hırvatça denilen bir dil tanındı. Bir yıl önce 1906'da "Boşnak" dergisi kapatılmıştı.

- Bosanski jezik je ukinut 1907. dekretom Zemaljske Vlade Austrougarske pritiskom politike iz Srbije. Bosanski jezik se preimenuje u srpsko-hrvatski. 1906. se ukinuo naziv Bosnjak i casopis ”Bosnjak”.

Bugün kullanılan edebi Sırpça, Vuk Karaciç'in 1818 yılında Boşnakça'dan devşirdiği bir dildir. Sırbistan'da konuşulan dilde bir birlik oluştırmak için Vuk Karaciç'in yarattığı edebiyat dili (Boşnakça) gerçekte Sırbistan'da Sırplar tarafından konuşulan aynı dil değildi. Bugün Sırplar Boşnakça'dan çalınmış bir dilde konuşuyorlar

- Iz bosanskog jezika je nastao danasnji knjizevni srpski kojeg je Vuk Karadzic plagirao 1818. U cilju stvaranja jedinstvenog srpskog jezika kojostojao, ljudi u granicama Srbije nisu govorili istim jezikom. Sad zahvaljujuci kradjom bosanskog jezika govore.

BOŞNAKÇA İLE İLGİLİ 1870 YILINDA KATOLİK BOŞNAK DİN ADAMI, TARİHÇİ VE YAZAR ANTUN KNEZEVİÇ DİYOR Kİ:

"Anavatanımız Bosna'dan komşularımız olan Sırplar ve Hırvatların dilimiz olan Boşnakça'yı kendi edebiyat dili olarak almış olduklarından gurur duyuyoruz. Ünlü dilbilimciler Sırplar ve Hırvat olan Vuk Karadžić, Daničić ve Ljudevit Gaj, güzel dilimizi her iki halkın edebiyatına aktardılar ve hiçbir yerde Bosna'dan, Boşnaklardan ve Boşnakçadan yani dili aldıkları kaynağından söz etmeden kendi istedikleri gibi biri çevirdiği dile Sırpça ve diğeri de Hırvatça dediler.

- "Mi se ponosimo time, da je upravo naš jezik, a iz naše otadžbine uzet za osnovu književnog jezika naših komšija Srba i Hrvata. Glasoviti jezikoslovci Vuk Karadžić, Daničić, pa Ljudevit Gaj prenijeli su naš lijepi jezik u književnost obaju rečenih naroda, te ga prozvaše kako su oni hotjeli jedni srpskim a drugi hrvatskim, a o nama nigdje ni spomena. ” -fra Antun Knezevic 1870.

BŞR BAŞKA KATOLİK BOŞNAK OLAN DİN ADAMI, TARİHÇİ VE YAZAR iVAN FRANYO YUKİÇ TE DİYOR Kİ:

"Bosna'daki Katolikler Hırvat kelimesinin ne olduğunu bilmezler. Hal böyle iken onların kendilerini Hırvat Milleti'nden görmeleri söz konusu değildir.

- “Katolici u Bosni ne znaju šta znači riječ Hrvat, a kamoli da se oni osjećaju pripadnicima hrvatske nacije”. / Fra Ivan Frano Jukić (1818-1857)

BİR DE SON YILLARDA TÜRKİYE'DE KARADAĞ İLE İŞ YAPANLAR ÜZERİNDEN KARADAĞ ADI ALTINDA DERNEKLER KURDURULARAK TÜRKİYE'DEKİ BOŞNAKLARI KARADAĞLI YANİ CRNOGORAC YAPMA PROJELERİ VAR.

BU İŞİ YÜRÜTENLER, KARADAĞLI YAPTIKLARI İNSANLARA KÖKENLERİ İLE İLGİLİ TEK BİR TARİHİ BELGE ORTAYA KOYMAYIP, ONLARIN SÖZDE ÇİFTE VATANDAŞLIK VE KARADAĞ PASAPORTU ALABİLECEKLERİ LAFLARI İLE KİMLİK DEĞİŞTİRMELERİNİ SAĞLIYORLAR.

CRNOGORAC YANİ KARADAĞLILAR, SIRPLAR VE HIRVATLAR GİBİ BOŞNAK VE ARNAVUT DEĞİLDİR. ONLAR ÇOĞUNLUKLA ÇEVRESİNDE İLİRLERİN YAŞADIĞI ESKİ KARADAĞ (CETİNJE CİVARI) VE BRDA BÖLGELERİNE 2. ASIRDA VLAHLAR OLARAK GELMİŞ, ORALARA DA KUZEY İTALYADAN GETİRİLMİŞ ROMALI HAYVAN BESİCİ HALKLAR İLE KARIŞMIŞ DAHA SONRA DA 7. ASIRDA BALKANLARA GELEN SLAVLARLA BİR DAHA KARIŞMIŞ KABİLELERDEN GELİYORLAR.

BİLİME VE GERÇEKLERE GÜVENİP, BU DERNEK KURUCULARI, KENDİLERİNE SIRP, HIRVAT DİYENLER BUYURSUNLAR KENDİLERİNE DNA TESTLERİ YAPTIRSINLAR DA NE OLDUKLARINI GÖRSÜNLER.

BİR GÜN ÇOCUKLARI DNA TESTİ YAPTIRIRLARSA BÜYÜK SÜRPRİZLERLE KARŞILAŞABİLİRLER !!!

BİR BABANIN EŞİNE, ÇOCUKLARINA VE AKRABALARINA KARŞI YALANCI ÇIKMASI HİÇ HOŞ BİR DURUM DEĞİLDİR.

KORONAVİRÜS BİZE SADECE PARANIN VE MAL VARLIĞININ NE KADAR ANLAMSIZ OLDUĞUNU GÖSTERDİ. ELBETTE GÖRMEK İSTEYENLERE !

ÖNEMİL BİR KONUYU DAHA HATIRLATALIM:

"BOSNA SANCAK KARADAĞ KÜLTÜRÜ" İFADESİ YANLIŞTIR. İKİ KÜLTÜR BİRBİRİNDEN TAMAMEN FARKLIDIR.

DOĞRUSU "BOSNA SANCAK KÜKTÜRÜ" VE "KARADAĞ KĞLTÜRÜ" DÜR. BU İSİM ALTINDAKİ DERNEKLER İKİ KÜLTÜRDEN BİRİNİ SEÇMEK ZORUNDALAR.

YA DA "BOSNA SANCAK VE KARADAĞ BOŞNAKLARI KÜLTÜRÜ" DİYE TABELALARINA YAZMALARI GEREKİYOR. BOŞNAK KÜLTÜRÜNDE İNSAN BOĞAZLAMAK YOKTUR ! SON 100 YILDIR KARADAĞLILAR ESKİ ADETLERİ ÜZERİNE BİNLERCE BOŞNAK VE ARNAVUT'U BOĞAZLAMIŞLARDIR.

KARADAĞLILARIN (CRNOHORCİ) KÖKENLERİNİ BİR DAHA HATIRLATALIM

Esas olarak, M.Ö. 2. yy’dan itibaren buraya yerleşen Romalılar ve Vlahlardan sonra, kendilerine özgü etnik bir grup olarak, 6. yy’dan itibaren bölgeye Türk Avarlar, onların peşinden de Slovenler (Karadağ Bölgesine) gelmeye başlamışlardır.

Nihayetinde 14. yy’dan itibaren Osmanlılar yerleşmiş ve 20. yy’ın başlarına kadar burada kalmışlardır. Osmanlıların yüzyıllar süren bölgeye hakim olma süreci (Karadağ Bölgesindeki) diğer aşrtetlerin oluşturdukları birlikteliklerle mümkün olabilmiştir.

Bu aşiretler arasında en bilinenler ise şunlardır: İlir-Roman, Roman-Vlah, İlir-Sloven, İlir-Vlah ve özellikle de Sloven-Vlah karışımı aşiretlerdir.

Karadağ’ın ilk yerleşenleri olarak İliryalıları ve Romalıları görüyoruz ki Romalılar kendi saf şekilleri ile bölgede yitip giderken, bir kısım İliryalılar dağlara çekilip daha sonra: ARBNES, ARBANAS, ARNAVUT, ŞİPTAR ve ALBANİN olarak karşımız çıkmışlardır.

Bölgenin geniş toprakları üzerinde 11. yy’dan itibaren Bağımsız Bosna Tarikatına bağlı olan Pateran - Bogumil Bosna halkı (Dobri ljudi/Dobri Boşnyani/,Boşnaklar) bölgeye dağılmış ve yerleşmişlerdir.

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×