banner183

ROTARY’DEN 100. YILINDA İZMİR’İN KURTULUŞU FOTOĞRAF SERGİSİUluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu’nun düzenlediği bir dizi etkinlikten biri olan sergi “Türk Ordusu’nun İzmir’e Girişi”, “Büyük Yangın ve Sonrası”, “İzmir’de yapılan 9 Eylül Kutlamaları” ve “Basında yer alan 9 Eylül Haberleri” olarak dört bölümden oluştu.

Sergi açılışında konuşan İzmir MavişehirRotary Kulübü Başkanı Dr. Filiz Akyol “Bu yıl 26 Ağustos Büyük Taarruzun başlangıcıyla beraber Anadolu’nun Kurtuluşunun 100. Yılını gün ve gün kutluyoruz. 9 Eylül bu kurtuluşun taçlandığı çok özel bir gündür. Sergi ve panelin oluşmasında destek veren Karşıyaka Belediye Başkanımıza, panelimizde konuşacak akademisyenlere ve serginin oluşmasında koleksiyonunu açan Sayın Mert Rüstem’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Serdar Durusüt ise, “9 Eylül İzmir’in kurtuluşundan öte, Anadolu’nun, Türkiye’nin kurtuluşudur. O nedenle bu tarihi çok önemsiyoruz. Cumhuriyet kolay kurulmadı, bu vatan hepimizin umutla çalışmaya devam etmeliyiz. Cumhuriyet ve kurtuluş değerlerini unutmamalıyız” ifadlerini kullandı.

 

Karşıyaka Belediye Bakanı Dr. Cemil Tugay’da açılış konuşmasında “100. Yıllar geçmişe bakıp, geleceği oluşturma sorumluğu için bir fırsattır. Ne düşüncesiyle, ne bu ülke için yaptıklarıyla yerine kimseyi koyamadığımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediklerini ne kadar yaptığımızı sorgulamalıyız. Gelecek kuşaklar için daha çok çalışanlardan olmalıyız” dedi. Açılışın ardından Rotary Geçmiş Dönem Federasyon Başkanı Esat Kardıçalı Moderatörlüğü’nde düzenlenen panelde Dr. Şule Sevinç Kişi 26 Ağustos’tan 9 Eylül’e geçen süreci, Dr. Erkan Serçe 9 Eylül ve sonrasını, Prof. Dr. Ahmet Talimciler ise 9 Eylül İzmir’in sosyolojik yapısını anlattı.

 

Panelin ardından Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ve Rotary Bölge Federasyon Başkanı Serdar Durusüt tarafından açılan 100. Yılında İzmir’in Kurtuluşu fotoğraf sergisi  Koleksiyoner Mert Rüstem anlatımıyla gezildi. Sergi 17 Eylül tarihine kadar gezilebilecek.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163