banner183

RuBaGöÇ, K.Makedonya da yapılan Nüfus Sayımını Kabul Etmiyoruz

Kamuoyu bildirisi

 

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin eşit ve kurucu halklarından biri olan Türklere hak, hukuk, eşitlik, şeffaflık ve adaletin tesis edilmediği ve anayasal haklarının ihlal edildiği Kuzey Makedonya  nüfus sayımını kabul etmiyoruz.                                                                                                                                                         

                                                                                                                                             

Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde yapılan  nüfus sayımı bir istatistiki veriden çok daha fazlasını ifade etmektedir. çünkü siyasette temsilin, kamu personeli istihdamının, Türkçenin bölgelerdeki resmi dilin ve Türkçe eğitim haklarının nüfustaki dağılım oranı ile belirlendiğinden, nüfus sayımının adil, şeffaf ve hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde gerçekleştirilmesi hayati önem taşımaktaydı. Bu nedenle ülkedeki Türk partileri ve STK temsilcilerinin oluşturduğu K.Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu, nüfus sayımının adil, şeffaf ve hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde gerçekleştirilmesi hususunda sayım süreci boyunca hükümete ve devletin organlarına müteaddit defalar çağrıda bulunmuşlardı.

05-30 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılan 30 Mart 2022 tarinde kamuoyuna açıklanan nüfus sayımı sonuçları ve oranları, K.Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulunun, yerel temsilcilerinden aldıkları veriler ile uyuşmadığını görerek, Makedonya Türklerine ilişkin nüfus sayımı rakamları ve oranlarını gerçek dışı nitelendirerek, neticeleri tanımadığını ve kesinlikle kabul etmediklerini kamuoyuna beyan etmişlerdir.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin eşit ve kurucu halklarından biri olan Türklere hak, hukuk, eşitlik, şeffaflık ve adaletin tesis edilmediği ve anayasal hakları ihlal edildiği bu süreçte, Asırlardır bu coğrafyada kök salmış bulunan, ülkelerinin refahı ve kalkınması için çaba gösteren Türk toplumunun hak ve çıkarlarının korunması yolundaki meşru taleplerini destekliyoruz.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti sayım sürecinde ciddi bir bicimde sarsılan hak, ve adelete güvenin tesis etme sorumluluğunu taşıyan makamların kararlarını tekrar gözden geçirmeye, tek taraflı söylemler yerine, anayasal ve hukuki normlara göre  riayet etmeye ve diyaloğa başvurmaya çağırıyoruz.  

Rumeli Balkan Göçmenleri Kültürünü Yaşatma Dernek Başkanı

Tuncay Başoğlu

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163