banner183

RUBAGÖÇ, K.Makedonya Saray Belediyesi'ni Kınadı

İşte o Kınama

KINAMA

Kuzey Makedonya Saray Belediyesi tarafından Üsküp’ün “Osmanlı’dan Kurtuluşunun 110. Yılı”  organizasyonunu, Rumeli-Balkan toplumu olarak kabul etmiyor, şiddetle kınıyoruz.

Bilindiği gibi Üsküp,  Yiğit Bey tarafından 1392 yılında fethedilmiş ve 1912 yılında da vatan bildiğimiz topraklardan savaşsız çekilmiştir.

600 yıldır Rumelide barış ve istikrarı tesis eden Osmanlı hakimiyeti, din, dil ve ırk ayrımı göz etmeksizin tüm milletlerin huzur, refah ve barış içerisinde yaşamalarını sağlamıştır.

110 yıl önce Sırp çetecilerin şehre girişini bugün zafer ve kurtuluş olarak lanse etmek dost ve kardeş bildiğimiz Arnavut bir belediye başkanına yakışmayan bir harekettir. Bu Balkanlardaki Türk milletine karşı yapılmış çok büyük bir saygısızlıktır.

Yine tarihin sayfalarına bakıldığındada Sırplar Üsküp’e girerken (1912) Türk ve Arnavutları katlettiğini kaydetmektedir. Bu yüzden bu ‘’aklı tutulmuş’’ Belediye başkanı neyi kutluyacaklardır.  600 yıllık Osmanlı  idaresizde kimsenin dinine, diline milli mensubiyetine dokunulmamıştır.

Bu yüzden özellikle (son bir yıldır önce BESA hareketi şube başkanının, ardından PDSH başkanının ve son olarak da BDİ belediye başkanının) Arnavutların bir kesimindeki bu Osmanlı-Türk düşmanlığına bir türlü anlam veremiyoruz.

Bu provokasyon hem Arnavut-Türk ilişkilerini zedeler hem de Makedonya ile Türkiye arasındaki ilişkilere derin bir gölge indirir.

Türkiye Cumhuriyeti,  Türk, Arnavut ve makedon ayırt etmeden  her daim bölgenin kalkınması ve gelişmesi için şartsız ve koşulsuz destek sunarken böyle bir yaklaşımı kabul etmiyoruz. Heleki Makedonya ile Türkiye Cumhuriyetleri arasında diplomatik ilişkilerin 30 yıldönümünde böyle bir provokasyonun yapılması asla kabul edilemez.

Bu mantıksızlığı Rumeli - Balkan toplumu olarak hiçbir şekilde kabul etmiyor, Buradan Türkiyedeki kuruluşları ve STK ları bu durumu değerlendirmelerini diliyoruz. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163