banner183

“SAĞLIK İÇİN GERÇEK GIDA”

Rotary Bölge Federasyonu’nun bu dönem en önemli projesi olan “Gerçek Gıda”nın önemine ilişkin çalışmalar bölge kulüplerinin düzenlediği çeşitli seminer dizileriyle ile devam ediliyor. Son olarak Alsancak, Buca, Dokuz Eylül, Güzelyalı, Kordon, Turgutlu ve Varyant Rotary Kulüpleri bir araya gelerek sağlıklı yaşamak için zehirsiz gıda ve gıda topluluklarının önemine ilişkin bilgilenmek üzere Topluluk Destekli Tarım Üreticisi Dr. Tamer Güvenir’i konuk etti.Gerçek Gıda’ya ulaşmanın yolunun yerelde üretici ile tüketici arasında kopan bağı tekrar sağlamakla mümkün olabileceğini dile getiren Güvenir, “Bence gerçek gıda, genetiği değiştirilmiş organizmalar olmadan, doğaya, emeğe, toplum ve insan sağlığına saygılı olarak üretilmiş, işlenmiş ve dağıtımı yapılmış gıdadır. Bu gıdalara ulaşmanın en kolay yolu ise yerelde yaşayıp yerelde tüketmek ve doğa dostu yöntemlerle üretim yapan  küçük üreticileri desteklemekle mümkün olabilir. Yerelde doğal yöntemlerle üretilen ürünleri tüketip yaşamanın, üretenleri desteklemenin sağlıklı yaşama, biyoçeşitliliğe ve doğaya katkısı olmakla birlikte   tüm bunlar  iklim değişikliğine karşı da etkili ve gerçekçi  bir yöntemdir. Yerelde üretici ile tüketici arasında kopan  bağın tekrar kurulması bizim gerçek gıdaya ulaşmamızı kolaylaştıracaktır. Bu bağın kurulmasını sağlayan yöntemlerinden biri de küçük gıda toplulukları kurmak üretici ile türetici arasında kaybolan güveni tekrar  sağlamaktır. Halen değişik semtlerde kurulmuş 6 adet gıda topluluğu olan İzmir’de bunların hızla çoğalması amacımız. Daha fazla sayıda gıda topluluklarıyla daha fazla yerel üreticiye destek olacağımızı yapılacak topluluk destekli tarım projeleriyle bu bağın daha da güçleneceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla ise toplantıyı düzenleyen kulüplere Gıda Toplulukları kurun diyerek topluma bu alanda yol göstermek adına çok önemli faaliyetler gerçekleştirebileceklerini ifade etti.

Toplantının sonunda Varyant Rotary Kulübü Başkanı Hakan Yüksel, konuk konuşmacı Doktor Tamer Güvenir ve Federasyon Başkanı Nedim Atilla’ya Rotary Ormanı için 10’ar adet fidan bağışında  bulundu. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163