SANCAKLI BOŞNAKLAR NEREDE?

İşte Boşnak Dünyası'nın Boşnakların sesi olduğu söylenen Analizi;

 


SANCAKLI BOŞNAKLAR NEREDE?

 

Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçiliği tarafından Çanakkale'de "Boşnak Şehitler" anısına dikilen ve beraberinde pek çok tartışmayı da getiren anıt…

1915 yılında tarihin en büyük destanlarından birinin yazıldığı Çanakkale'yi savunmak için Osmanlı topraklarının dört bir yanından olduğu gibi, o tarihte artık Osmanlı'nın sınırlarında yer almayan Boşnak coğrafyasından da binlerce kahraman siperlerdeki yerlerini almıştı.

Bosna Hersek, Sancak Bölgesi ve Balkanların diğer yerlerinden onbinlerce aslan yürekli şehit düşmüş ve gazi olmuştu. Sadece Sancak Bölgesi'nden 15 binin üzerinde Boşnağın Çanakkale'de şehit düştüğü ifade ediliyor.

 

Tüm bu tarihi gerçekler gün gibi ortadayken, Bosna Hersek devleti tarafından Çanakkale'de yaptırılan bu anıtın özellikle Türkiye'de yaşayan Boşnaklar arasında önemli bir rahatsızlığa sebep olduğu söylenebilir. Zira 3 devlet başkanıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir yönetim sistemine sahip Bosna Hersek, politikanın asla yer almaması gerektiği böyle bir durumda dahi politik davranmak zorunda kalmış ve Çanakkale'deki Boşnak Şehitleri Anıtı'nda "Sancaklı Boşnaklar"a yer vermemiştir.

 

Anıtın üzerine yazılan yazıda "Çanakkale Muharebelerinde Bosna Hersek'ten ve vatanları saydıkları diğer ülkelerden..." gibi anlaşılması mümkün olmayan bir ifadeye yer verildi. Peki bu neden yapıldı?

Çünkü Bosna Hersek günümüzde Sırbistan ve Karadağ sınırları içinde yer alan Sancak Bölgesi adını resmi bir anıtın üzerinde zikredemedi. 107 yılın ardından Boşnak şehitlerin anısına yükselen bu anıt "bir ileri iki geri" bir çıkmazın içinde savrulan Bosna Hersek devletinin inisiyatifine neden bırakıldı? Bunu Türkiye'de sayıları 40'a yaklaşan Boşnak sivil toplum örgütlerinin organize etmesine ve tarihe her şeyi dosdoğru anlatacak bir anıt oluşturulmasına neden fırsat verilmedi?

 

Anıt bu haliyle ne tarihi gerçekleri, ne de dedeleri Çanakkale'de şehit düşen onbinlerce Boşnak'ın hislerini ve haklı gururunu yansıtmıyor!

 


Kaynak: Boşnak Dünyası

  
Anahtar Kelimeler
SancaklıBoşnaklarNerede
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163