banner183

SERVİSCİLERİN FİYAT AYARLAMA TALEBİNİ UKOME KABUL ETTİ

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Erdem Mert: ‘Esnafımız büyük bir özveri ile ayakta kalabilmek için çalışmaya devam ediyor. 3O Aralık 2O22’de mazotun litresi 11.52 TL iken, bugün 22.18O TL civarında. Yüzde yüzü geçen oranda bir artış söz konusu. Biz servisçi esnafımızı düşünürken öğrenci velilerimizin de mağdur olmasını istemedik. Söz konusu %4O’ lık artış bu dengeyi korumak amaçlıdır. Araçlarımızın bakım gideri, yedek parçası, lastik gideri istediğimiz %4O oranından daha fazla artış göstermiştir.’ dedi.

 

ZAMMI OLABİLECEK MİNİMUM DÜZEYDE TUTTUK

Hem velilerimizi hem de esnaflarımızı zor durumda bırakmamak adına yapılan bir zam tarifesi olduğunu ifade eden Mert, "Biz akaryakıta geldiği zam kadar yansıtmaya çalıksak taşıyacak Öğrenci bulamayız. Biz fiyat tarifesini minimum seviyede tuttuk. Okulların açılmasından bugüne kadar öyle bir zam geldi ki, mazot fiyatları ye amortisman giderlerimiz çok fahiş fiyatta arttı. Ama bunu veliyi de düşünerek olabilecek minimum rakamla yansıttık. 0 yüzden bu talebimizde kabul gördü" şeklinde konuştu.

Yeni öğrenci servis tarifnamesine göre en yakın mesafe O-3 km arası aylık 54O TL, yıllık 4.86O TL olurken;  en uzak mesafe O-4O km arası aylık 1.37O TL, yıllık 12.33O TL olarak onaylandı.

Ocretlerine yeni yansiyacak fiyatlar ise şöyle olacak;

0-1 KM 385 TL zamdan sonra 540 TL

0-6 KM 475 TL zamdan sonra 665 TL

0-10 KM 505 TL zamdan sonra 710 TL

Öğrenci servisi yapan şoför esnafının yaşamakta olduğu mağduriyete dikkat çeken Başkan Erdem Mert “Servisçilerin belini büken akaryakıt fiyatlarıdır. Servisçilerden mazotta KDV ve ÖTV alınmasın veya indirim uygulansın ”dedi

Yüksek oranlı enflasyon ve akaryakıt başta olmak üzere temel girdilerdeki fiyat artışları sektörlerin indirim ve destek taleplerini artırdığını da dile getiren Başkan Mert son bir yılda akaryakıt ürünlerine yapılan zamlar nedeniyle şoför esnafının zor durumda kaldığını ifade etti.

Mert, ÖTV ve KDV indiriminin ticari akaryakıt uygulamasının zor şartlarda faaliyet gösteren servisçi esnafını bir nebze de olsa rahatlatacağını söyledi.


  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163