banner183

SIRADIŞI RESİM VE HEYKELLERDE YAŞAYAN TARİHİ ANLATTIHeykel ve resim sanatına sıra dışı bir yorum katarak ilklerin sanatçısı olma özelliği ile anılan İzmirli Resim ve Heykel Sanatçısı Bilter Anı, Alsancak Rotary Kulübü’ne konuk oldu. Yaklaşık 56 yıllık sanat hayatında resme ilk olarak 1966 yılında başladığını ve ilk sergisini açtığını, 1980 yılına kadar resim ile devam eden sanat hayatının 1980 yılında Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde “Kül Olmayan Odunlar” heykel sergisi ile resim ve heykel alanında devam ettiğini dile getirdi.

 

Sanat hayatı boyunca bugüne kadar hiç kimsenin yapmadığı eserlere imza atan sıra dışı sanatçı Bilter Anı sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de ilk defa Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün korumaya aldığı eski Türk evlerinin mimari ölçekte maketlerini yaptım.Türkiye’de İzmir, İstanbul, Tokat, Amasya gibi han, hamam ve camilerin duvarlarında kuşların yaşaması için yapılan tamamı 28 adet olan Aşiyan yani Serçe Saraylarının taştan heykellerini oydum. Dev kadın portreleri yaptım ve Türkiye’nin hemen her yerinde sergiledim. Yine bir ilk olan “Konuşan Kelleler” adıyla hayvan kellelerini oydum. Şair Faziylet Sönmez ile birlikte “Fincanımın Ucundaki Şiirler” portre resim sergisini açtım. Faziylet Sönmez benim portelerime uygun dörtlükler yazdı. Dünyada ilk defa Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parklarda bulunan 14,5 metre boyundaki Ay Işığı isminde balinanın eksik kemiklerini tamamlayarak heykelini yaptım ve şu anda Deniz Müzesi’nde sergileniyor. İzmir Güzelbahçe’de 7,5 metre boyunda da bir dinozor heykelim bulunuyor. Bugüne kadar 17’si yurt dışında olmak üzere toplam 82 sergi açtım. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde kasım ayında açmayı planladığımız eski Türk evlerinin maketlerinden oluşan bir sergi hazırlığım var. Hayalim Türkiye’deki 81 vilayet, 81 saat kulesi ismiyle saat kulelerinin heykellerini yapmak” şeklinde konuştu.

 

Türk Kültürünü ve Türk sanatçılarını tanımak için ülkemizde bulunan Belaruslu kadın sanatçılar ise, bu tarzda resim ve heykel yapan bir Türk sanatçıyla tanışmaktan büyük onur duyduklarını ifade ettiler. Sanatı ve sanatçıyı her zaman destekleyen bir kulüp olarak Türk resim ve heykel sanatına sağladığı katkılardan dolayı çok değerli sanatçı Bilter Anı’yı ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Alsancak Rotary Kulübü Başkanı Mustafa Nafiz Delen, sanatçıya teşekkür ederek Ege Orman Vakfı’ndan fidan bağışında bulundu. Toplantı kulüp üyelerinin sanatçılarla bir birlikte toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163