Sırp hükümeti Boşnaklara 2.Srebrenitsa'yı mı yaşatmak istiyor?!

SANCAK BÖLGESİ'NDEN SON GÜNLERDE GELEN BİLGİLER VAHİM ÖTESİ!

 

Durum günden güne kötüye gidiyor

 

Sancak Bölgesinde bulunan diğer kentlerde hastalanan diğer hastalarda bölgenin en büyük hastanesi Novi Pazar'da olduğu için diğer hastalarda Novi Pazar Şehir hastanesine getiriliyor. Hastanenin yetersiz imkanları ölümleri de peş peşe getiriyor.

 

Novi Pazar da bulunan hastanelerin yetersiz olduğu bilinmesine rağmen Sırp hükümeti dışarıdan gelen yardımları engellemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Bosna Hersek'ten gelen Sağlık yardımlarını ve Sağlıkçıları geri gönderdiği iddia ediliyor. Türkiye den gönderilen tıbbi malzemelerinde hastanelerde kullanılmadığı gelen bilgiler arasında.


 


1992 - 1995 yılları arasında Sırpların, Boşnaklara uyguladığı soykırımın bir benzerini sağlık konusunda mı gerçekleştirmek istiyor. Bölgeye yapılmak istenen yardımları kabul etmeyen Sırp hükümeti Boşnaklara 2.ci Srebrenitsa yı COVİD-19 la mı yaşatmak istiyor.

 

Koronavirüs salgınının yeniden hortladığı bölgede sağlık kurumlarının yetersizliğinin yanında; doktorundan hasta bakıcısına onlarca sağlık çalışanının virüse yakalanmış olması krizi adeta bir felakete sürüklüyor.

2 ay önce Novi Pazar'a göstermelik tıbbi yardımları getirirken gövde gösterisi yapan Belgrad yönetimi, Boşnakları ölümle başbaşa bırakmış durumda. Artan vakalar, ağırlaşan hastalar, şifa dağıtmaktan çok uzak hastaneler ve salgının pençesine düşmüş bir millet!

Sırplara kim dur diyecek.

 

Geçtiğimiz günlerde Boşnak Milli Meclisi Başkanı Jasmina Curiç'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektup ve "yardım edin" çağrısına güçlü Türkiye'nin bir an önce ses vermesi ve Sırbistan devletinin sırt çevirdiği Boşnak halkına sahip çıkmasını bekliyoruz. İnsanların sokaklarda, ambulanslarda ve hastane koridorlarında son nefeslerini vermeye başladıkları yönünde gelen haberler inanılır gibi değil ama ne yazık ki gerçek! Türkiyemizden beklentimiz Sancak Bölgesi'ni tıpkı ülkemizin 81 şehrinden biri gibi görüp sahip çıkması ve Avrupa'nın orta yerindeki bu kabusa dur demesidir. Nasıl ki dedelerimiz Çanakkale'de omuz omuza çarpışıp koyun koyuna şehit düştüyse, bugün Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışan Balkanlardan gelen bu çağrıya kayıtsız kalmamaktır. Yarın çok geç olabilir…

Fotoğrafta Sırp CUÇİC'in seçimde söylediği şu söz yazıyor; Novipazar Daha iyi yaşayacaksınız.Boşnaklarda şöyle soruyor; Daha yaşamak bu ise

Haber:Doğan Prepol


 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163