Syenitsa’da katledilen Boşnakları unutmadık

Başoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Bosna - Sancak topraklarında, 12’nci yüzyıla kadar varlıkları dahi bilinmeyen Sırpların, 18.  yy sonra bugüne kadar Bosnada  büyük Sırbistan hayaliyle  birçok kez  Müslümanları katlederek  etnik temizlik yapan Sırplar, 6 Mayıs 1809 tarihinde gerçekleştirdikleri vahşet ve zulmün bir adıda Syenitsa (Senice) katliamıdır.

Syenitsa (Senice) şehri, Sancak Bölgesindeki şehirlerden biridir. Bölge konum itibariyle günümüzde Sırbistan ve Karadağ ülkeleri arasında tampon bölgededir. Bu bölgenin, Novi Pazar, Syenitsa, Tutin, Novi Varoş, Priyepolye, Priboy şehirleri günümüzde Sırbistan Cumhuriyet’i sınırları içerisinde ve Akova, Taşlıca, Berane ve Plav şehirleri Karadağ sınırları içerisinde kalmaktadır. Bölge halkının yaklaşık %60’ı Müslümanlardan oluşmaktadır.

Syenitsa (Senice) katliamı, 6 Mayıs 1809 yılında yani bundan tam 213 yıl önce, Sırplar Karadağlılarla, Syenitsa’da Boşnaklara uyguladığı soykırımdır. Bu katliama dair ayrıntıları, kayıtları tutan Sırp tarihçi Antoniye Protiç söyle yazmıştır..
Şehir 1809 yılının Nisan ayında kuşatılmış ve şehrin komutanı Hacı Bey (Çaviç) ve Sırpların komutanı Kara Yorgi Petroviç ya da nam-ı diğer Karakorce arasında bir anlaşma yapılmıştır. Anlaşma şartlarına göre; şehir direniş göstermeden Sırplara teslim edilecek ve bunun karşılığında şehirde yaşayan Boşnak Müslümanların mallarına ve canlarına dokunulmayacak ve şehri güven içinde terke etmelerine izin verilecektir.                                                                      Karacorce ayrıca Türklere kadın, çocuk ve bebekleri ile herkesin serbestçe şehri güvenli bir şekilde terk edebilecekleri için şeref sözü vermişti. Oysa ertesi gün sabah, Türkler şehirden çıkarlarken, Sabırsız Sırplar, şehrin boşaltılmasını beklemeden şehri yağmalamak için duvarlardan atlayarak kale içine girdiler. Türklerin üçte biri şehir dışına çıkmayı başarmıştı ama kalanlar, onlara saldıranlara ateş açmışlar ve Syenica savaş meydanında korkunç vahşet başlamıştı. Kadın, erkek demeden önlerine çıkan herkesi boğazladılar ve bu kan banyosundan tek bir Türk sağ çıkmadı. Yaya olarak yakalananların hepsi meydanda öldürüldü. Karakorce, kafaların kesilip Sjenica'ya geçit töreni için getirilmesini emretti. Meydanda katledilenlerin kafalar getirildi. Hepsini dikecek direk bulunamadığı için geçit töreninde isyancılar elden ele dolaştırıldı. Öldürülenlerin tam sayısı 2.500 kişiden 1 eksik idi.”

Son söz  Boşnaklara yapılan Syenitsa (Senice) Soykırımını unutmayacağız unutturmayacağız.  213 yıl önçe hayatını kaybeden tüm Müslüman Boşnakları  rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Ruhları şad olsun...

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163