TUNCAY BAŞOĞLU: “ALMAN YÜKSEK TEMSİLCİ YENİ SEÇİM YASASIYLA BOSNA’YI TEKRAR BÖLÜYOR, MÜSLÜMANLARI İKTİDARDAN KOVUYOR.”

Başkan Başoğlu, yayımladığı mesajında, “Balkanlarda acıları bir türlü dinmeyen ülke Bosna Hersek'te son bir haftadan beri en çok tartışılan, protestolara neden olan Alman Yüksek Temsilci Christian Schmidt Bonn yetkilerini kullanarak Boşnak halkına dayatmayı planladığı yeni seçim yasası, Bosnalı Müslümanlar için neden bu kadar önemli?” diye sordu.

Ülkedeki Boşnak siyasi partiler başta olmak üzere ( Hırvat ve Sırp partileri dışında)  sağ ya da sol görüşlü neredeyse tüm partilerin tepkisini çeken bu yeni yasanın neleri öngördüğünü soran Başkan Tuncay Başoğlu, “Alman Yüksek Temsilci Schmidt'in  açıklayacağı ileri sürülen yeni seçim yasası, özellikle  Hırvatlar’ın işine yaradığı ve Bosna’yı bölerek  üçüncü bir (Hırvat)  entitenin önünü açtığı, çoğunluğu Müslüman Boşnak halkını iktidardan kovduğu  içinde "ırkçı" bir yasa olarak görülüyor ve Boşnakların neredeyse yönetimdeki tüm haklarını ellerinden alıyor. 2013'teki son nüfus sayımına göre, ülke nüfusunun yüzde 52'sini Boşnaklar oluştururken, bu oran Bosna-Hersek Federasyonu entitesinde yüzde 70'in üzerinde olmasına rağmen, yeni yasa ile yüzde 22 nüfusa sahip Hırvatlar, entitedeki neredeyse tüm kontrolü ellerine alacaklar,” diyerek tepkisini dile getirdi.

Republika Srpska (RS) entitesinde de Müslüman Boşnaklar’ın azınlık olduğu ve yönetimde söz sahibi olmadıklarının gözönüne alınması durumunda, Boşnak nüfusun çoğunlukta olduğu koca ülkede Boşnaklar’ın tüm söz, yetki ve haklarının elinden alınmış olacağını vurgulayan Başkan Başoğlu açıklamasında şu görüşlere yer verdi:  

“Yeni seçim yasasıyla aslında 1992-1995 Savaşı’nda ülkeyi savunan Boşnak Müslümanlar neredeyse yönetimdeki tüm yetkilerini kaybetmiş olacaklar. Soykırım, katliam ve insanlığa karşı suç işleyen Sırp ve Hırvatlar ödüllendirilecek. Yüksek Temsilci Christian Schmidt Bonn yetkilerini kullanarak Boşnak halkına dayatmayı planladığı yeni seçim yasası da, uzun vadede bir arada yaşama kültürünü  yıkacağı gibi yeni çatışmalara da zemin hazırlayacak. Bu krizin başlıca mimarları Dodik ve Covic gibi ayrılıkçılarla, soykırımı inkar eden faşist liderleri destekleyen Sırbistan, Hırvatistan ve Rusya gibi ülkelerin yanında ayrılıkçı hareketlere karşı hamlede bulunmayan BM ve NATO gibi uluslararası kuruluşları kınıyoruz. Bosna Hersek Federasyonunda barışa ve refaha zarar verme sorumluluğunu taşıyan Alman Yüksek Temsilci Christian Schmidt'in kararını geri almaya, tek taraflı eylemler yerine Dayton Barış çerçevesinde Anayasal ve hukuki normlara göre riayet etmeye çağırıyoruz.” 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163