Türkan Bebek'i Unutmayacağız..

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Birol Özkardeşler yaptığı basın açıklamasında "Bulgaristan'da kominizim döneminde soydaşlarımız büyük acılar yaşadı, isimleri değiştirildi, evlerinden sürüldü, dini vecibelerini yerine getirmelerinde zorluklar yaşadılar. Bazı soydaşlarımız kamplara götürülerek sistematik işkencelere maruz kaldılar. Soydaşlarımızın, Bulgarlar tarafından yapılan eziyet ve baskılara karşı ilk kalkışmaları 26 Aralık 1984 tarihinde Kırcaali'ye bağlı Tosçalı köyünde meydana geldi.Tosçalı Köyünde meydana gelen olaylarda soydaşlarımız kimliklerinin değiştirilemeyeceğini ve dini konularda baskıların kabul edilemeyeceği konusunda seslerini yükselttiler. Bulgarlar soydaşlarımızın üzerine askerlerini göndererek bu kalkışmaları bastırmaya çalıştı.Bu olaylar esnasında annesinin kucağında daha 17 aylık bir çocuk olan "Türkan Bebek" ilk şehit olan soydaşımızdı.Türkan Bebek 20.yüzyılda Balkanlarda Türklüğün ve soydaşlarımızın çektiği eziyetlerin simgesi haline gelmiştir.

 

Bulgarlar, Türkiye'nin  göç için sınır kapılarını açtığı 1989 yılına kadar erkek, kadın ve çocuk demeden insanlık dışı asimilasyon faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. İnsanlık tarihi soydaşlarımıza yapılan bu katliamları asla unutmayacaktır.

 

Şehit edilişinin 36.yıldönümünde Bulgaristan Türklerine yapılan eziyet,  vahşet ve katliamın sembol ismi Türkan Bebek'i rahmetle anarken aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz" dedi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163