"Türkçenin Olduğu Her Yer Vatandır'

Özkardeşler sözlerini şöyle sürdürdü; K.Makedonya'da yaşayan soydaşlarımız bu ülkenin asli kurucu unsurlarıdır. K.Makedonya'daki çok renkli bu etnik kültür yapısı  karşılıklı saygı ve sevgi ile kardeşlik  bağlarının gelişmesine vesile olmakta,ortak bir toplum yapısının doğmasını sağlamaktadır.

K.Makedonya'da iç savaş sonrası 13 Ağustos 2001 tarihinde imzalanan "Ohrid Çerçeve Anlaşması" ile azınlıkların haklarını iyileştirecek bazı kararlar alınmış ,ancak ana dilde eğitim, kamu kurumlarında istihdam ve temsiliyet konuları maalesef tam olarak çözümlenememiştir. K.Makedonya'da nüfus yapısına göre bölgesel olarak Türkçe eğitimi konusunda sıkıntılar yaşansa da bunun önemli bir kazanım olduğuna yürekten inanmakta ve zamanla sıkıntıların çözülmesini temenni etmekteyiz.

Ana dilde ilkokuldan üniversiteye kadar Türkçe eğitim görebilme şansına sahip K.Makedonyadaki soydaşlarımız Türk Kültürünün Balkanlarda en iyi şekilde yaşanmasını sağlamakta ,Anavatan Türkiye ile her konuda ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Bizler K.Makedonya'dan Türkiye'ye göç etmiş Evladı Fatihanlar olarak Üsküp doğumlu Yahya Kemal Beyatlı'nın dizelerinde dile getirdiği gibi "Türkçenin çekilmediği her yer vatandır 'diyoruz ve  K.Makedonya'da yaşayan tüm soydaşlarımızın 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı'nı kutluyoruz." 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163