banner183

TÜRKİYE'DEKİ SANCAK KÖKENLİ DERNEKLER BİR ARAYA GELDİLER

Toplantının ardından kısa bir değerlendirme yapan Sırbistan Boşnak Millet Meclisi başkanı Dr. Jasmina Curiç şunları söyledi;

'Sırbistan'ın Sancak bölgesinde yaşayan Boşnakların en büyük temsilcisi olan Sırbistan Boşnak Millet Meclisi olarak Türkiye Bosna Sancak Derneğinin davetlisi olarak Türkiye'de bulunan diğer Sancak kökenli Boşnak dernekleriyle buluşarak bundan sonra yapacağımız projeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk.

Boşnak millet meclisinin görevleri Boşnak halkının kültürlerini geleneklerini ve Boşnak halkının varlığını korumaktır. Türk hükümeti ile Sırbistan hükümeti arasındaki dostluğun ana temeli Türkiye'de ve Sancakta yaşayan Boşnaklardır. Bu günkü toplantıda bir çok konuda ortak yapacağımız iş birliği ve projeleri konuştuk ve bazı projelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği konusunda fikir birliğine vardık. Bu yıl yapılacak olan nüfus sayımına burada yaşayan çifte vatandaş olan Boşnakların da sayımda yer almaları önemli. Avrupa birliği kriterlerine göre sayım elektronik ortamda yapılacaktır, bu nüfus sayımında kaydolmak için Sırbistana gitmeye gerek yok, buradan orada yaşayan akrabalarınıza göndereceğiniz bir kimlik fotokopisiyle kaydınız yapılacaktır.

Nüfus sayımı ile ilgili ne gibi işlemler yapılacağı konusunu Türkiye de bulunan Sancak dernekleri ile ilişki içinde olacağız ve derneklere ne gibi yol izleneceği konusunda gerekli bilgileri aktaracağız, burada yaşayan çifte vatandaşlığa hak kazanan Boşnaklarda gerekli bilgileri derneklerden alabilecekler.

Gerçekleştirdiğimiz bu toplantı çok verimli geçti, bu toplantıyı düzenleyen Türkiye Bosna Sancak Dernek başkanına çok teşekkür ediyorum. Bu tip toplantıları altı ayda bir gerçekleştirmeliyiz. Bir sonraki toplantının Yeni Pazar da yapmak istediğimizi belirtmek istiyorum.'

 

 

Kaynak: Boşnak Dünyası 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163