TÜRKİYE’DE BİR İLK: “DİJİTAL KÖY ARTIK İZMİR’DE”

TÜRKİYE’DE BİR İLK: “DİJİTAL KÖY ARTIK İZMİR’DE”

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Alsancak Rotary Kulübü iş birliği, Agrovisio Tarım Bilişim desteğiyle hayata geçirilecek olan “Tarımda Dijitalleşme” Dijital Köy Projesi kapsamında çiftçileri yenilikçi tarımsal teknolojiler ile buluşturmayı hedefleyen AR-GE faaliyetlerinde bulunulmasına yönelik iş birliği protokolü imza töreni Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlık Binasında gerçekleştirildi. Projeye ilk olarak Menemen’de hayata geçirilmesi planlanırken Menemen İlçe Tarım Müdürlüğü ile önümüzdeki günlerde görüşmelerin başlatılacağı söylendi.

 

“Ülkemiz Kendi Kendine Yetebilecek Tarım Potansiyeline Sahip”

Protokol imza töreninde konuşan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum, değişen dünyada tarımın gelişimi hakkında konuşarak, “Dünya çok hızlı değişiyor ve bu değişime ayak uydurmak gerekiyor. Atatürk “Köylü Milletin Efendisidir” derken nüfusun yüzde 70’e yakını köylü idi. 1950’li yıllardan sonra ise kentleşmeye doğru gittik. Günümüzde seksen milyonun yarısı şehirlerde toplanmış durumda ve dolayısıyla artık tarımda iş gücü ve istihdam sıkıntısı var. Köyler bomboş duruyor. Tarlaları kullanamıyoruz. Halbuki ülke olarak çok ciddi bir tarım potansiyelimiz var. Bizim çocukluğumuzda ders kitaplarımızda dahi ülkemizin kendi kendine yetebilecek dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığı yazardı. Bu sebeple projeyi hazırlayanlara ve destekleyenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tarımda, hem verimli üretim yapma zorunluluğu, hem de değişen iklim koşullarına uyum sağlamak için, dijital tarım uygulamalarını kullanmak gerektiğini savunan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Esetlili ise projenin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: “Günümüzde tarım teknolojileri hızla gelişiyor bu bağlamda her şey dijital bir dönüşüm geçirmeye başladı. Bizde aslında bir “e-köy” diyebileceğimiz bir dijital köy ya da tarımda dijitalleşme ile ilgili neler yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Bu bağlamda seçilecek bir köyde köyümüzün arazilerini sayısal olarak uydu verileri ile izleyip üreticilerimize o bilgileri anlık ya da günlük olarak paylaşacağız. Bu sayede hayatlarını kolaylaştırıcı adımlar sunmuş olacağız. Bu kolaylaştırma işlemine de bu protokol imza töreni aracılığı ile başlamış olacağız. Böylece hem STK, hem üniversite hem de sanayi ile portatif bir model oluşturabileceğimizi düşünüyorum. Türkiye’deki küçük toprak sahibi çiftçilere ve geçim kaynaklarını topraktan sağlayan yerel üreticiye anlamlı bir iyileştirme olacağına inanıyorum. Tarımdaki önemli sorunlardan birisi olan, kırsaldaki kentsel göçü engelleyerek kadınların ve gençlerin tarıma daha fazla katılımınım sağlanmasının yanında yeni istihdam fırsatları yaratabilir. Özellikle son on yılda gelişmiş ülkelerde tarımın dijitalleşmesi anlamında önemli kazanımlar elde edildi. Bununla birlikte, ülkemizdeki gelişimi henüz istenilen düzeye ulaşamamıştır.  Projemizle birlikte, ülkemizin tarımsal üretiminin yüzde 80’ini üreten küçük çiftçilere daha fazla verimlilik, üretkenlik ve gelirde sürdürülebilir artışlar sağlayabilecek yenilikler ile buluşturmayı hedefliyoruz. Tarımda dijitalleşme projesi ile tohum daha tarlaya ekilmeden önce başlayan uydu sistemleri ile izleme döngüsü hasada kadar devam ediyor. Bu süreçte akıllı uygulamalar sayesinde toprak, bitki, su ve iklim parametreleri hassas bir şekilde toplanarak yeni(sentez) veriler üretilmekte ve bu verilerin çiftçilerle anlık olarak paylaşımı sağlanabilmektedir. Böylece çiftçilerimiz ürünlerini, tarlasının durumunu bilimsel verilere dayalı bir şekilde hassas yönetebilme kabiliyetini kazanıyor.” İfadelerini kullandı.

 

“Yaşanabilir Çevre ve Gıda Tedariği Sağlık İle Birlikte İlk Sırada Yer alıyor”

Alsancak Rotary Kulübü Başkanı Avukat Sezai Nüzhet Noyan ise, “Gündemimiz pandemi ve bunun dünyaya etkileri. Virüsün çıktığı coğrafyanın hijyenden yoksun görüntüleri ile marketlere akın eden insanların görüntüleri hala gözlerimizin önünde. Pandemi gösterdi ki yaşanabilir çevre ve gıda tedariği sağlık ile birlikte artık ilk sırada yer alıyor. Uluslararası Rotary de bunu isabetli bir şekilde tespit etmiştir. Tarım ülkesi olarak bu şartlar altında yapmamız gereken, kendimize yetebilmek ve üretimimizi en sağlıklı ve en verimli bir şekilde sürdürebilmek. Projemiz tam da bunu amaçlamaktadır. Tarımın dijitalleşmesi, çiftçimizin en verimli ve en sağlıklı şekilde üretim yapabilmesine ve maliyetlerin de azalmasına hizmet edecektir. Artık tarlalar ilaca boğulmayacak, üretim olabildiğince organik hale gelecek, hem çevremiz yaşanabilir, hem gıdamız bol ve tüketilebilir olacaktır. Bilim insanlarımızın bu yoldaki emeklerini faydaya dönüştürmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Alsancak Rotary Kulübünün genlerindeki topluma hizmet yeteneği ile gündemi oluşturmaya ve fayda yaratmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ege Üniversitesi Dekanlık Binasında gerçekleşen imza protokolüne katılan Rotary Vakfı Başkanı ve Geçmiş Dönem Federasyon Başkanı Alaeddin Demircioğlu projenin vakıf projesi olması ve pek çok tarım arazisinde uygulanabilmesi için çalışmalara da en yakın zamanda başlanacağını dile getirdi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilgün Saatçi Mordoğan, Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bihter Çolak Esetlili, Bölüm Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kurucu, Bölüm Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Esetlili, Rotary 2440. Bölge Federasyonu Vakfı Başkanı ve Geçmiş Dönem Federasyon Başkanı Alaeddin Demircioğlu, Alsancak Rotary Kulübü Başkanı Sezai Nüzhet Noyan, Alsancak Rotary Kulübü üyeleri Hamdi Tanık, Berrin Ertürk, Celal Özlü, Rotaryen ve Ziraat Mühendisi Şükrü Cem Akçay ile birlikte proje partneri Agrovisio Tarım Bilişim Kurucuları Emre Tunalı ve Rasim Caner Çelik’in katıldığı toplantı protokolün imzalanmasıyla sona erdi.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163