Ya İstiklal Ya Ölüm

Dernek Başkanı Birol Özkardeşler mesajda şu ifadelere yer verdi "Bundan 101 yıl önce bugün Milli Mücadelenin önemli dönüm noktası olan Sivas Kongresi gerçekleştirildi. Sivas Kongresi imkansızlıkların hakim olduğu, batıda Yunanlılara karşı çete savaşlarının verildiği, Mustafa Kemal Paşa hakkında tutuklama kararının çıkartıldığı ve delegelerin kongreye gelmeye imtina ettiği bir ortamda gerçekleşti.

 

Umutsuzluğun Manda seslerini yükselttiği Sivas Kongresi'nde Gazi Mustafa Kemal ve vatansever delegeler uzun süren müzakereler sonucunda

"Ya İstiklal Ya Ölüm" düsturuyla Milli Mücadelenin yol haritasını çizdiler. Mandanın reddedildiği, Misakı Milli sınırlarının çizildiği, Türk Milleti'nin emperyalistlere karşı tek çatı altında toplandığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün siyasi bir lider olarak tanındığı Sivas Kongresi Türk Milleti için bir dönüm noktasıdır.

 

Sivas Kongresi'nden Cumhuriyete giden engebeli, zorluklarla sonu bu hayırlı yolda Milli Mücadelemizin ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah arkadaşları ve isimsiz tüm kahramanlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Ruhları şadolsun"

 

 
Anahtar Kelimeler
Ya IstiklalYa ölüm
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×