Yücelciler Ölümsüzleştirilmeli

Yücelciler Ölümsüzleştirilmeli

 

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği'nin düzenlediği "Bir Direnişin Destanı Yücelciler" konulu konferans

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Konferansa konuşmacı olarak Em.Kur.Alb. Cumhur Balkan katıldı.

 


Konferansa Rumeli Balkan Derneklerinin Federasyonu, Dernek başkan ve yöneticileri, tarihçiler, siyasetçiler, öğretim üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar yoğun katılım gösterdi.

 


Açılış konuşmasını yapan İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Birol Özkardeşler, "Yücelciler konferansı ile Balkanlardaki Türklük bilincinin daha iyi anlaşılmasına hizmet ettiğimizi düşünmekteyiz. Çünkü geçmişimizi daha iyi anlayıp geleceğimize daha ışık tutacağımıza inanıyoruz." dedi.

 Cumhur Balkan'da konuşmasında, Balkanlardaki Türklerin İkinci Dünya Savaşı sonrası içinde bulunduğu olumsuz koşullar sebebiyle 1952-67 yılları arasında Yugoslavya'dan Anavatan Türkiye'ye 170 bin kişinin göç ettiğini, bu göçün arka planında Makedonya Yücel Teşkilatı olayının bulunduğunu vurguladı. Yücelcilerin Türklük ve dini varlıklarını korumak ve yaşatmak için aydınların kurduğu bir teşkilat olduğunu, Namık Kemal, Mehmet Akif Ersoy ve Mehmet Emin Yurdakul'un fikirlerinden etkilendiklerini anlattı. Yücelcilerin ilk Türkçe gazete olan Birlik Gazetesi, ilk Türk okulu olan Tefeyyüz, Üsküp Radyosunda Türkçe yayınların başlaması ve Türk öğretmenlerin yetişmesine olanak sağladığını vurguladı.

Cumhur Balkan "Yücelcilerin hiçbir şekilde Yugoslavya ya karşı silahlı veya silahsız rejim karşıtı eylem içinde olmadığını ancak bu ve benzeri suçlarla dört Yücelcinin idam edildiğini, mezar yerlerinin bilinmediği diğerlerininde hapis cezaları aldığını söyledi. Konferansta Yücelciler için Makedonya'da mutlaka bir anıt dikilmesi ve hayatlarını anlatan bir belgesel film yapılması gerektiği vurgulandı.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×