Yunanistanın Megali İdea hastalığı ve Çam Arnavutlarının (Arnavutça’da Çamë) Kıyıma maruz kaldığı ÇAMERİA SOYKIRIMI

Bağımsızlığını Avrupalı emperyal güçlerle elde eden Yunanistan, elindeki topraklarla yetinmemiş, 1830’dan bu yana  savaş kazanmadan  ''MEGALİ İDDA''  yani ‘Büyük Yunanistan’ hayalini gerçekleştirmek için her fırsatta Osmanlı İmparatorluğun bakiyeleri Arnavut, Çam, Ulah, Makedon ve Yahudi yerleşim yerlerindeki halkaları baskı,  asimilasyon ve katliamlarla Osmanlı, Arnavutluk, Bulgaristan ve Sırp krallıklarından toprak kazanarak sürekli yayılmacı politika izlemiştir.

Balkanda yayılmacı politikalarını sürdürebilmek içinde tarihte görülmemiş katliamlara girişmişlerdir. Bunlardan biride Çamerya bölgesi ve onun halkı Çameryalıların (diğer adıyla Çam Arnavutları (Arnavutça’da Çamë)] maruz kaldığı ÇAMERİA SOYKIRIMI'dır.

Balkan Savaşları sonrası, 1913 Londra Büyükelçiler Konferansında Osmanlı’nın Avrupa’da kalan son toprakları paylaşılırken Türklerin ve Arnavutların yaşadığı, Kosova ve Makedonya Sırbistan’a, Çam Arnavutların yaşadığı Tsamerya  toprağı olan ÇAMERİA'yı Yunanistan’a vermişlerdir. Yunanistan ÇAMERİA’daki nüfus dengesini değiştirmek ve asimile etmek için Arnavutların yoğun olduğu bölgelere Yunan, Ulah ve Çingeneleri yerleştirdiler. Arnavutçayı yasakladılar ve yerleşim yerlerinin adlarını Yunanca yaptılar. Yetmedi mülklerine  el koydular, camileri kapattılar. O da yetmedi keyfi tutuklamalara, sürgün ve sınırdışı etmelere giriştiler. 1923 Türk-Yunan mübadelesinde çok sayıda Çameryalı Arnavut Türkiye’ye gelmesine rağmen, kalanlar ise yıllarca devam eden baskı ve zulümlere maruz kaldılar. Yunan polisi, işi 1941’de ÇAMERİA'yalı Arnavut lider Davut Hoca’yı şehit etmeye kadar vardırdılar. Yetmedi 27 Haziran 1944′ te başlayan SOYKIRIM Mart 1945 e kadar devam etmiş, bu dönemde sivil 3245 kişi katledilmiştir. Bunların 2900’ü genç ve yaşlı erkek, 215’i kadın, 95’i çocuktur, 3 yaşından küçük 32 bebek öldürülmüş, 75 kadın kaçırılmış, 750 kadına tecavüz edilmiş, 68 köy yakılmış ve yıkılmış, 5.800 ev yerle bir edilmiş, 68 ibadethane tahrip edilmiştir.

125.000 Çam Arnavut’u Alman işgal kuvvetleriyle işbirliği yaptığı bahanesiyle Arnavutluk’a göçe zorlanmıştır. Bugün Birleşmiş Milletler Uluslararası Araştırma Komisyonu raporlarına göre, mal varlıklarına el konulan 35 bin Arnavut vatanına dönememekte,  Arnavutluk’ta 250 bin, Türkiye’de 400 bin civarında Çameryalı’nın yaşadığı tahmin edilmektedir. Her yıl asılsız iftiralarla “gerçekte olmayan soykırım anma” programları yaparken, özellikle medeni geçinen Batı Dünyası soydaşlarımıza yapılan gerçek soykırımları görmezden gelmektedir. Bu vesileyle ÇAMERİA SOYKIRIMI’nı kınıyor, hayatını kaybeden ÇAMERİA soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163