Bu Makale
401 Tekil
Görüntülendi.
DOĞAYI EVİNİZE TAŞIYIN
banner183

DOĞAYI EVİNİZE TAŞIYIN

İnsanoğlu gözünü doğada açtı, su kenarlarında kendine barınaklar yaptı. İnsanın bu dünyada var olma süreci hızla ilerledi, eskiler yeni buluşlara bıraktı kendini. Teknolojinin de ilerlemesiyle beraber kentsel yaşam biçimimiz vazgeçilmez noktaya ulaştı. Hal böyle olunca doğaya olan özlemimiz günden güne artıyor. Maalesef kentselleşmenin getirdiği olumsuz sonuçlardan dolayı ağaçlara, çiçeklere hatta gökyüzüne bile uzak kaldık. Bu yazımızda özleminizi biraz da olsa dindirebilmek ve uzakta kaldığınız doğayı evinizde nasıl oluşturursunuz onu ele aldık. Hadi yazımıza geçelim!

“Yeşilin bin bir tonu”

Doğa denilince aklımıza ilk gelen renk yüksek ihtimal yeşildir. Yeşilsiz bir doğa düşünebiliyor musun? Uzak kaldığımız yeşilin tonlarını evde yaşatabilmek inanılmaz kolay. İlk olarak her mevsim yeşeren ev bitkilerini, evinizin istediğiniz köşelerine yerleştirerek başlayabilirsiniz. Günümüzde bitkilerin banyo gibi alanlarda kullanımı da oldukça popülerdir. Ayrıca terasınızı sarmaşık, mevsime özel, güzel kokulu çiçeklerle bir oturma ortamı oluşturarak kendinizi doğada bulabilirsiniz. Yeşili sadece bitki olarak değil renk olarak da kullanabilirsiniz. Odalarınızın bir duvarını hoşunuza giden bir yeşilin tonuyla boyayarak odanızda huzuru yakalayabilirsiniz. Şimdilerle yeşil tonlarının mutfak ve banyo tasarımlarında kullanılmasının trend olması sizin için büyük bir fırsat.

“Gökyüzü gibi”

Hızla yükselen binalardan bazen de hayatın koşuşturmasına takılıp başımızı kaldıramıyor, gökyüzünü unutuyoruz. Oysa gökyüzü güneş doğarken de batarken de bir başka, yıldızlarla süslüyken ayrı bir başkadır. Evimizde gökyüzü oluşturmak zor gibi gözükebilir fakat minimal tasarımlarla bunu çözebiliriz. Gökyüzünü andıracak duvar kâğıtlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle çocuk odalarının tavanlarına barisol tarzı (gergi tavan) tasarımlar kullanabilirsiniz. Bir tarafta da gökyüzünü simgeleyen objelerle (yıldızlı ışıklandırma, ay parçaları vb.) odanızda istediğiniz ortamı oluşturabilirsiniz.

“Doğanın vazgeçilmez parçası: Ahşap”

Ev dekorasyonunda doğayı hissetmek için kullandığımız materyallerden biri, hiç şüphesiz ahşaptır. Modası geçmeyen ahşap; doğayla aramızdaki en güçlü bağdır ve ne kadar modern çağa ayak uydursak da doğadan vazgeçemeyeceğimizin bir göstergesidir. Özel formlar kazanmış ahşap, bize sınırsız kullanım alanı sağlar. Dayanıklı ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle dekorasyonlarda sıkça kullanabiliyoruz. Doğadayken o dingin ruh haline, evde ahşabı kullanarak rahatlıkla geçebiliriz. Yemek masası veya ahşap aksesuarlarla o doğadaki huzuru ve rahatlığı yakalayabiliriz. Evinizdeki mobilyaları ahşaptan tercih edebilirsiniz. Bölücü panellerle salonunuzda daha sıcak alanlar oluşturabiliriz. Her açıdan hem işlevsel hem de dekoratiftir.

Doğayı evde oluşturmanız bunlarla sınırlı değil elbette. Yaşam alanlarınıza, mermer ve doğal taşları da ekleyebilirsiniz. Fikirlerimiz umarım size yol gösterici olur, doğayı evinize taşıyabilir ve dinginliği hissedebilmenizi sağlar.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163