Bu Makale
1045 Tekil
Görüntülendi.
DOSTLAR BENİ HATIRLASIN / AŞIK VEYSEL

DOSTLAR BENİ HATIRLASIN / AŞIK VEYSEL

 AŞIK VEYSEL ŞATIROĞLU..

Aydınlık yürekli Anadolu bilgesi..

21 Mart 1973 günü yitirdik onu.

47 Yıl olmuş iki kapılı hanın son kapısından gideli.

Uzun ince bir yolu yürüken sazını , avazını , deyişlerini bize armağan edip gitmiş.

Ölüm yıldönümünde anayım diye başladım Aşık Veysel Şatıroğlu'nun şiirlerini ve deyişlerini okumaya. Onca çileli bir hayatın içinden doğan bu Anadolu bilgesi ve ozanının yüreğindeki insan , yurt ve Atatürk sevgisini bir kez daha düşündüm. Yarinin onu bırakıp gitmesini , o gittikten sonra evladını yitirmenin acısını yüreğimde duymaya çalıştım. Yutkunamadım bile.  Onun duygularının insan yüreğime acılar döşemesinin acısıyla ,korono- virüs günlerinden daha sıkıntılı saatler yaşadım. Ahde vefa olsun diye,  yazayım diye gece yarısı dinledim o muhteşem ezgilerini. Sazının tezenesinden , yüreğinden , dilinden dökülen o ezgilerle umut doldu yüreğime yeniden. Sabaha daha çok vardı ama , odamın içinde Aşık Veysel bir köşeden bakıyor gibiydi sanki. Yaz diyordu.İnsanlığın çektiği acılar karşısında benimkisi bir nokta gibi kalsın akıllarda. 

Ah be Veysel ustam , senin yazdıklarının yanında benim dediklerimin çok da bir önemi yok ki !. Ama seni anmak adına , dilim döndüğünce birşeyler yazıyorum. 

Bir deyişine takılıp kalıyorum. 

Bazı dörtlükleri şöyle. 

"Binbir ismin birinden tut

Senlik benlik nedir sil at

Tuttuğun yola doğru git

Yoldan çıkıp olma asi

Yezit nedir, ne kızılbaş

Değil miyiz hep bir kardaş

Bizi yakar bizim ataş

Söndürmektir tek çaresi

Kişi ne çeker dilinden

Hem belinden, hem elinden

Hayır ve şer emelinden

Hakikat bunun burası

Şu âlemi yaratan bir

Odur külli şeye kâdir

Alevi Sünnilik nedir

Menfaattir varvarası"

***

Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Veysel'in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetti. Kendi anlatımına göre:

Gözlerini nasıl yitirdiğini , şöyle anlattı.

" Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeğe gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kayarak düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe .yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan."

Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.

Eserlerinde Türkçe'si yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı.1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etti. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.Dostlarına şöyle seslendi.. 

" Ben giderim, adım kalır yadigar,Dostlar beni hatırlasın. 

Düğün olur bayram gelir, dostlar beni hatırlasın." 

Dostların, kadir kıymet bilen Anadolu sevdalısı yürekler, ahde vefa duyanlar ve dünyanın en önemli basın kuruluşları seni ve eserlerini hatırlıyorlar..Anıyorlar. Kısacası yaşıyorsun  Veysel ustam. Yüreklerde sözlerin, dillerde türkülerin ile yaşıyorsun. 

Senin dediğin gibi, Uzun ince bir yoldayız,  İki kapılı hanın ilk kapısından girdik içeri. Diğer kapıdan henüz çıkmadık..

Bize bıraktığın sözlerinle gösterdiğin yol aydınlığında, vakit tamamlıyoruz..

*****

Aşık Veysel ŞATIROĞLU ,Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün yaşamındaki başarıları ve ölümü üzerinde çeşitli deyişler yazdı, söyledi. Bunlardan en çok bilineni Atatürk'ün ölümünden duyduğu kederi dile getirdiği deyişidir.

Olayları görmek , değerlendirmek , onlardan ders çıkarmak için " görmek " çok da önemli değil. Aşık Veysel dünyayı , dünya gözü ile çocuk yaşında gördü. Duydukları ile dünyayı algıladı. Olayları sorguladı. Ve o aydınlık görmez gözü ile , aydınlık yüreği ile yaşadığı dönemi ve geçmişimizi , geleceğimizi , halk ozanı duyarlılığı ile yazdı. 

Mızrabı ile sazında ses verdi. Anadolu sevdası ile yoğrulmuş bir usta ozan geçmişten günümüze bir anıt misalı, Anadolu ozanlarının arasında. Bize bıraktığı o güzelim sözleri ve eserleri ile aramızda ozanca yaşıyor. Aşık Veysel Şatıroğlu , yattığın yer değil ,  nur olsun. Anadolu yüreğin unutulmasın. Bu şiirin ve deyişin ile gönüllerimize verdiğin umut için sana sonsuz teşekkürler. Durağın uğmağ olsun. Ruhun şad olsun Aşık Veysel ustam.

 

AĞLAYALIM ATATÜRK'E

Ağlayalım Atatürk'e

Bütün dünya kan ağladı

Süleyman olmuştu mülke

Geldi ecel, can ağladı

Doğu batı cenup şimal

Aman tanrı bu nasıl hal

Atatürk'e erdi zeval

Memur mebusan ağladı

Atatürk'ün eserleri

Söyleyecek bundan geri

Bütün dünyanın her yeri

Ah çekti, vatan ağladı

Fabrikalar icat etti

Atalığın ispat etti

Varlığın Türke terketti

Döndü çarh devran ağladı

Bu ne kuvvet, bu ne kudret

Var idi bunda bir hikmet

Bütün Türkler İnön'İsmet

Gözlerimiz kan ağladı

Tren hattı tayyareler

Tükler giydi hep kareler

Semerkantla Buharalar

İşitti her yan ağladı

Siz sağ olun Türk gençleri

Çalışanlar kalmaz geri

Mareşalin askerleri

Ordular tümen ağladı

Zannetme ağlayan gülmez

Aslan yatağı boş kalmaz

Yalnız gidenler gelmez

Her gelen insan ağladı

Uzatma Veysel bu sözü

Dayanmaz herkesin özü

Koruyalım yurdumuzu

Dost değil, düşman ağladı

Aşık Veysel ŞATIROĞLU.

***

 

Ozanlara , dağlara , topraklara ,insanlara , hayata ve insanlığa verdiğin dersleri , o canım dizelerinle dostlar seni unutur mu Veysel Baba. 

Senlik benlik işinde ustamı dinlemeyenler , menfaat varvaranızı ne zaman bitireceksiniz!.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×