17 Şubat Kosova Bağımsızlık Günü

Kosova’nın 13’ncü Bağımsızlık Günü Kutlu Olsun!

 

 

HALIKBİZ/ Kayıtları incelediğiniz zaman, Kosova Balkan Yarımadasında Hint-Avrupa kökenli topluluklardan İlirlere dayanmaktadır. M.Ö 3. yüzyılda bu bölgede Dardanya milleti yaşamıştır. M.S 6. yüzyılda Slavlar bu bölgeye yerleşmeye başlamışlardır ve 14. yüzyıla kadar da hakimiyetlerini sürdürmüşlerdir. 1389 yılında ise bölge Osmanlıların yönetimine geçmiştir ve 20. yüzyılın başlarına kadar hakimiyetleri devam etmiştir. Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı sonrasından Kosova Bölgesi’nde Yugoslavya Cumhuriyeti kurulmuştur. Bunun sonucunda Kosova Bölgesi, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nde Sırbıstan Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bölge olarak yerini almıştır.

 

Yugoslavya Cumhuriyeti Dönemi'nde Kosova, Sırbistan Federal Cumhuriyeti içerisinde bir bölgedeydi. 1974’te Yugoslavya Anayasası, Kosova’ya özerklik tanımış fakat 1989 yılında Sırp Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç, özerkliği geri almıştır ve asimilasyon politikasını devreye sokmuştur. 1991 yılında Yugoslavya’nın dağılmasıyla başlayan olaylar önce Hırvatistan sonra Bosna ve daha sonrada Kosova’ya sıçramış çok sayıda masum insan Miloseviç politikaları yüzünden canın kaybetmiş kanlı savaşlar meydana gelmiş. Ortada eli kanlı Sırp lider Miloseviç varsa orada masum silahsız köylülelerin vahşice öldürülmesi, katliam var kan var.

 

1995 yılında gerçekleşen Dayton Barış Anlaşmasında Kosova sorunundan bahsedilmeyince Kosovalı Arnavutlar direnişlerinin bir işe yaramadığını düşünerek Sırp güçlerine saldırmaya başlamışlardır. Kosava özgürlük ordusu ve Sırp ordusu arasında çatışmalar böylelikle başlamıştır. Sırp ordusu Kosova’ya girerek elli Kosovalı Arnavut’u Prekaz Köyü’nde öldürdü, köylere girdi ve köylüleri öldürmeye ve katliama başlamıştır. Hatta öyle içler acısı işkenceler var ki cesetleri yakmışlar, çocukların gözlerini haçlarla oymuşlardır. 1998 yılında başlayan bu katliam döneminde binlerce sivil hayatını kaybetmiştir.

 

Sırp ordusunun en büyük özelliği Bosna da olduğu gibi masum silahsız halka saldırması, Kosova'da da köyleri hedef alarak silahsız halka saldırmış ve inanılmaz işkenceler uygulayarak masum insanları katletmiştir.

 

KOSOVA'YA NATO DESTEĞİ

Bu olaylardan sonra ABD-NATO liderliğindeki harekat Kosova’ya özerklik verilmesi ve Miloseviç’in katliamları durdurması için 24 Mart 1999’da havadan müdahaleye başlamıştır ama bu hareket Sırpları daha çok hırçınlaştırmıştır. Bu süreçte  aralarından Türk savaş uçaklarının da bulunduğu 912 NATO uçağı ve 37.500 sorti yapılmıştır. Bu yüzden Osmanlı’nın devamı olarak düşünülen  Kosovalılara karşı, Sırp güçleri tarafından etnik temizliğe başlanmıştır. Bu baskılara dayanamayan yüzbinlerce Kosova Müslümanı canları için yollara dökülmüştür ve maalesef binlercesi yollarda yaşamını yitirmiştir. Uluslararası Lahey Adalet Divanı araştırmalarında en az 20 bin cesete ulaştığını açıklamıştır.

NATO’nun yapmış olduğu 11 haftalık hava bombardımanından sonra, Miloşeviç ordusunu geri çekmek zorunda kalmıştır. 12 Haziran 1999 da Avrupa’da gerçekleştirilen neredeyse en büyük kara harekatıyla Nato birlikleri Kosova’ya girmiştir ve Birleşmiş Milletler, Kosova’nın resmi bağımsızlığı oluncaya kadar Kosova’yı kendi kontrolüne almıştır.

KOSOVA BAĞIMSIZLIK SÜRECİ

2001 yılında Kosova’da ilk kez genel seçim yapılmış Rugova’nın Partisi Kosova Demokratik Parti birinci çıkmıştır. 2002’de ise Rugova Cumhurbaşkanı, Bayram Recebi ise başbakan olmuştur. 2006’da Rugova ölünce yerine Fatmir Seydiu başbakanlık görevine ise Agim Çeku gelmiştir. 2007 yılında BM özel temsilcisi  Martti Ahtisaari ”Statü Önerisi” hazırlamıştır. Bu rapora göre ekonomik temel atıldığında ve yerel kurumlar olgunlaştığında Kosova bağımsızlığını ilan edebilecektir.

10 Ocak 2008’de yapılan seçimlerde Kosova Milletvekilleri ülkenin bağımsızlığını sağlayabileceğine inandıkları Kosova Demokrat Partisi lideri Haşim Taşçı’yı başbakan olarak seçmişlerdir ve tüm bu süreç sonunda iki milyon nüfuslu Kosova 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlık ilk tanıyan ülkeler Kosta Rika, Afganistan, ABD ve Türkiye olmuştur.

Balkanlar'da yer alan ve dünyada 97 ülke tarafından tanınan denize kıyısı olmayan bir ülke. Kuzeyde ve doğuda Sırbistan, güneyde Kuzey Makedonya ve Arnavutluk, batıda ise Karadağ ile komşudur. 1999 yılında Birleşmiş Milletler kontrolü altına alınan Kosova, 17 Şubat 2008 pazar günü Sırbistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Mart 2020 itibarıyla Kosova'nın bağımsızlığını tanımayan Sırbistan, bölgeyi kendisine bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi olarak kabul etmektedir.

Kosova'da bağımsızlık ilanının ardından, denetim, Birleşmiş Milletler'den Avrupa Birliği'ne geçti. Kosova'daki Avrupa Birliği temsilciliği, bundan sonra Uluslararası Sivil Temsilcilik adı altında hizmet vereceğini açıkladı. Böylece Birleşmiş Milletler'in de 1999 yılından bu yana Kosova'da üstlendiği yönetim sona ermiş oldu. Kosova'da Avrupa Birliği ülkelerinden 1900 polis ve yargı mensubu görev yapacak. Kosova bu şekilde bağımsızlığını tanıyan ülkeler tarafından Avrupa'nın 50. ülkesi olarak sınıflandırılmıştır.

 

Kosova’da bazı belediyeler Türkçe dili resmi dil olarak kullanmaktadır. Prizren ve Mamuşa belediyeleri gibi. Aynı zamanda, Kosova Anayasasına göre 3 Türk Milletvekili otomatik olarak parlemento da yerini anır.

 

 

Kosova'da Etnik Yapı şu şekilde

Kosova Cumhuriyeti’nde yaşayan etnik gruplar, en geniş tanım ve tabirleri ile, Arnavutlar, Sırplar, Türkler, Romani,  Boşnaklar, Torbeşler, Goralılar ve Aşkalilerdir. Söz konusu etnik grupların nüfus oranları tam olarak bilinmemektedir. Ülkede 1999 yılı öncesinde ve özellikle 1999 ile beraber sürekli bir değişkenlik gösteren demografik durumlar, bu durumu doğurmuştur. Ülkeden ayrılanlar, ülkeye gelenler, kimlik gelgitleri gibi etkenlere, uzun süreden beri Kosova’da etnik yapı bilgisine yönelik nüfus sayımı yapılmamasını da eklemek gerekir. Şimdilik Kosova Cumhuriyeti’nde %93 civarı Arnavut, %1-2 Sırp, %2-3 Boşnaklar, %2 diğer halklar şeklinde bir oran öne sürülmektedir.

 

Kosova’nın bağımsızlık günü kutlu olsun.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163