29 YIL ÖNCE 14 HAZİRAN 1992'DE; BOSNA HERSEK, HERSEK BÖLGESİ ŞEHRİ NEVESİNYE'DE BOŞNAKLARA ARD ARDA KATLİAMLAR YAPILDI

Mostar çevresinde ve Dubravska platosu bölgesinde Sırp ve Karadağlı çetniklerin büyük yenilgisi ve mevzi kaybından sonra, Sırp ve Karadağlıların birlikleri, güçlerini Neretva nehri vadisinden geri çekerken, tüm öfkelerini masum Boşnak nüfusu Julya, Rabina ve Bakraçuşa köylerindeki savunmasız, silahsız Boşnaklara yönelttiler, ardından Nevesinye şehri ve diğer Boşnak köylerine …

1992'de Nevesinje'de 26'sı çocuk 305 Boşnak sivil öldürüldü !!!

 1992'deki kanlı Haziran'daki Sırp ve Karadağlıların desteklediği Bosnalı Sırp Ordusu (VRS) bu köylerde toplam 55 Boşnak öldürdüler (Julya 33, Rabina 5, Bakraçuşa 13 ve Dubovica 4). Bu sayı dışında 34'ü kayıp, 30'u Julya'dan ve 4'ü de Dubovica'dan.

 

Not: Nevesinye'de ve Karadağ sınırına yakın Doğu Hersek bölgesinde Karadağlı subay ve askerlerin Bosna Savaşı'ndaki varlığı bizzat o zamanın Karadağ devlet başkanı Bulatoviç'in Nevesinye'da yaptığı bir konuşmasından ve yazdığı kitabından biliniyor. Hırvatistan ile yapılan savaşta, Dubrovnik kuşatması ve 3 aylık bombardımanı için Karadağ'dan gönderilen Eski Yugoslavya Halk Ordusu'ndan (JNA) silahları ile donatılmış Karadağlı gönüllüler, kuşatma bittikten sonra Karadağ'a geri dönüşlerinde bir bölümünün Bulatoviç'in emri ile Bosna Hersek'te, Hersek bölgesinde kaldıkları ve Boşnaklara karşı savaşmış, katliamlara karışmışlardır.

 

Krvavi 14. juni za Bošnjake Nevesinja

Dana 14. juna 1992, u ranim jutarnjim satima, a bio je i četvrti dan Kurban bajrama, mi smo bili suočeni sa pravom ljudskom dramom, nasiljem, progonom i stradanjem. Srpske jedinice su, nakon poraza i gubitaka položaja oko Mostara i na prostoru Dubravske visoravni, prilikom povlačenja svojih snaga iz doline rijeke Neretve sav svoj bijes iskalile nad nedužnim bošnjačkim stanovništvom Žulja, Rabine i Bakračuše, a potom i drugim bošnjačkim selima nevesinjske općine.

 

Kaynak: Nusret Sancaklı sosyal medya hesabı 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163