ABD-Rusya gerilimi: Taraflardan karşılıklı ‘savaş suçu’ açıklamaları
 ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Rusya ve rejim, neden hastaneleri, sağlık merkezlerini ve çocukları vurmaya devam ettiğine dair dünyaya bir açıklamadan daha fazlasını borçlu” dedi.

Washington’da Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ile dün (7 Ekim) düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Kerry, ‘bu eylemlerin bir savaş suçları soruşturması gerektirdiğini’ söyledi.
kerry_9eyl_1
Rusya: ‘ABD gerçekten de savaş suçu işledi’rusya_dib_sozcusu_zaharova_sputnik
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin “Rusya’nın Suriye’de işlediği savaş suçlarının” araştırılması yönündeki çağrılarını ‘propaganda’ olarak nitelendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kerry’nin bu açıklamalarıyla Suriye’deki başarısızlıkların üstünü örtmeye çalıştığını belirtti.

Sputnik’in haberine göre, Rus Dojd televizyonuna konuşan Zaharova, “Bu terminolojinin ardında çok ciddi hukuki sonuçlar var. Sanırım Kerry tüm bu terimleri durumu germek için kullandı” dedi.

‘Savaş suçlarından’ bahsedilecekse dikkatlerin Irak’a çekilmesi gerektiğini ifade eden Zaharova, “Sonra Libya’ya geçmeli. Mutlaka Yemen’e bakmalı, orada neler yapıldığını anlamalı. Şunu söylemek istiyorum, bu tür kelimelerle oynamak çok tehlikeli, çünkü ABD temsilcileri gerçekten de savaş suçları işledi” diye konuştu.

Kerry’nin yaptığı suçlamaların gerçek nedeninin Suriye’deki ateşkes anlaşmasının uygulaması konusunda ABD’nin sergilediği başarısızlık olduğunu kaydeden sözcü, “ABD ateşkes anlaşmasını uygulayamadı. Kendileri bize söyledi, muhalefete baskı yapamıyorlar” ifadelerini kullandı.

“S-300’leri konuşlandırma kararını sızıntıların ardından aldık”
Suriye’ye konuşlandırılan S-300 hava savunma sistemleriyle ilgili de konuşan Zaharova, bu kararın ABD’nin Suriye havalimanlarını seyir füzeleriyle bombalama niyetinde olduğu yönündeki bilgi sızıntılarının ardından alındığını kaydetti.
ABD öncülüğündeki koalisyonun gerçekleştirdiği Deyrizor saldırısına da dikkat çeken Rus sözcü şunları söyledi:“Suriye’de uzun zamandır S-400’ler var zaten ve bir şekilde herkes buna normal yaklaştı, kimse bunun bir şov olduğunu söylemedi. Herkes, onların uzun zamandır orada olduğunu biliyor. ABD yönetimine yakın uzmanlardan sızıntılar başladıktan sonra S-300’ler de konuşlandırıldı. Sızıntılar art arda geldi ve Suriye havalimanlarını seyir füzeleriyle bombalayacakları yönündeydi. Suriye’de askeri teçhizatımız var. Rus Hava Uzay Kuvvetleri operasyon düzenliyor. Üstelik bu seyir füzelerinin nereye isabet edeceği de bilinmiyor. Deyrizor’daki hata, ABD’lilerin de bu füzelerin nereye isabet edeceğini bilmediğini gösteriyor. Bu yüzden Suriye’ye S-300 sistemlerini gönderdik.”
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×