Ankara'da Rus büyükelçiye suikast!
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov'a Çankaya'da katıldığı sergide silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda yaralıların olduğu belirtildi. Saldırgan ve polis arasında çatışma yaşandığı bildirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, haberi duyar duymaz olay yerine geldi.

Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov, Ankara'da katıldığı bir resim sergisinde saldırıya uğradı. Karlov'un sağlık durumunun ciddi olduğu ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı kaydedildi. Büyükelçi Karlov ile birlikte üç kişinin de yaralı olarak Ankara Güven Hastanesi'ne kaldırıldığı belirtildi.


SALDIRI NASIL GERÇEKLEŞTİ?
Saldırganın uzun namlulu silahla içeri girdikten sonra rastgele ateş açtığı ardından da Rus Büyükelçi Karlov'u hedef aldığı öğrenildi. İki el havaya ateş açtıktan sonra saldırganın Rus Büyükelçi Karlov'a çaprazdan hedef aldığı ve 4-5 el ateş açtığı belirtildi
SALDIRI SONRASI ÇATIŞMA ÇIKTI
Suikasti düzenleyen kişinin salonda Halep için tekbir getirdiği ve sivillerin öldürüldüğünü söyleyerek saldırıyı düzenlediği belirtildi. Bu arada saldırının hemen sonrası, saldırgan ile polis arasında çatışma çıktı. Yaklaşık 15 dakika süren operasyon sonrası saldırganın etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisini öldürdüğü iddia edilen saldırganın görgü tanıkları tarafından çekilen fotoğrafı

SÜLEYMAN SOYLU OLAY YERİNDE
Saldırının hemen sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'da olay yerine gelerek saldırıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Teröristin etkisiz hale getirilmesinin ardından Soylu, saldırının gerçekleştiği Çağdaş Sanatlar Sergi Merkezi'ne giriş yaptı. Soylu'nun açıklama yapması bekleniyor.

HALEP SLOGANLARI ATARAK SALDIRDI
Olayın yaşandığı yerde bulunan Habertürk muhabiri Bahar Bakır, şu bilgileri verdi;
"Büyükelçi bir sergiye katılıyordu bugün Çankaya Belediyesi'nin düzenlediği Kendisi 15 dakika önce geldi ve program başladı. Kürsüde konuşmasına başladığı sırada siyah giyinmiş bir adam "Ya Allah bismillah' diye bağırarak, 'Bu yaptıklarınıza izin vermeyeceğiz' diyerek Halep'i kastediyordu sanırım. Cebinden çıkardığı silahla insanlara sıkmaya başladı. Silahlı göremedim tam. Büyükelçinin önündeydim. Silah sesi duyunca yere yattım fakat o şahıs bağırmaya başladı ve silahı yukarı doğru sıkmaya başladı. Can havliyle çıkmaya çalıştım. Ama büyükelçinin yere düştüğünü gördüm. Herkesi tahliye ettiler. İçeride hala saldırganın olduğunu söylüyorlar. Yaralılar olabilir. Yaklaşık 70 kişilik gruptuk." 
DENİZ ZEYREK: POLİS KİMLİĞİ İLE GİRDİĞİ SÖYLENİYOR
Hürriyet Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek olayla ilgili şunları söyledi:
Bizim Ankara büromuzdan muhabirimiz Haşim Kılıç olayla ilgili fotoğrafı çeken muhabirimiz. 
Çamkatça fotoğrafları sergisi vardı.
Büyükelçi konuşurken saldırgan önce havaya ateş ediyor. Sonra büyükelçiyi sırtından vurmuş. Daha sonra salonu boşaltmış. İçeride bir kez daha büyükelçiyi tekrar vurmuş.
İçeri polis kimliği göstererek girdiği öne sürüldü. Takım elbiseli kravatlı ve silahlı bir şekilde içeri giriyor.
Büyükelçi ve saldırgan halen içeride. Polis operasyon hazırlığında.
Kaynak : internethaber.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×