BEYLER, KAŞ YAPARKEN- GÖZ ÇIKARMAYIN !

BEYLER, KAŞ YAPARKEN- GÖZ ÇIKARMAYIN !

ÜSKÜP/ Remzi CANOVA

Değerli dostlarım, Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, Ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir. Ramazan ayı aynı zamanda, dayanışma ve yardımlaşma ayıdır. Müslümanlar, ıstırap, yoksulluk, açlık çeken din kardeşlerine yardım etme zamanıdır aynı zamanda. Ama bu hep böyle mi oluyor acaba ?

Gelin görün ki, bazı, kendini bilmezler, kendilerini, tövbe, tövbe, Allah sanarak, başkalarının oruç tutup tutmadıklarını, namaz kıklıp kılmadıklarını sorgulamaya kalkarlar. “Onlardan” olmayanları,  kafir ilan eder, dışlarlar. Halbuki yukarda da belirttiğim gibi Ramazan ayı, mağfiret ayıdır. Bu gibilerini yargılamamız, bize düşmez. Nerde ve kimin huzurunda hesap verip, vermeyecekleri malumdur.

Hayır, hikmete uğramış biri olarak, dinden dem vurmak gibi bir niyetim yok. Sadece bu mübarek ay içinde göze çarpan ve yazımın başında da dediğim gibi “Kaş Yaparken Göz çıkarılıyor” şeklinde nitelendirilecek bir olayı ve maalesef her Ramazan ayında tekrarlanan bir çirkin olaya dikkat çekmek istiyorum.

Herkesin bileceği gibi, bu mübarek ayı içinde Müslümanlar, dini vecibelerini yerine getirirken, diğerleri arasında kendilerinden daha yoksul olan insanlara, ailelere, ister yiyecek-içecek, ister erzak şeklinde olsun, ister giysi, ayakkabı şeklinde, durumları müsait olanların da maddi olarak, yardımlarda bulunurlar. Bunu yapanlara bin bereket versin demekten başka bir şey denilemez zaten. Ancak aralarında bazıları, bilinçli veya bilinçsiz olarak, yukarda da bahsettiğim gibi kaş yaparken, göz çıkarıyorlar. Efendim benim nesilim, hatta bizden daha genç olanlar da hatırlar ki, eskiden Ramazan ayında (hatta diğer durumlarda da) kendinden yoksul olanlara bir yardım yaparken, bunu gizli, şatafatsız bir biçimde yaparlardı. Halkımızın dediği gibi, sağ elin verdiğini, sol el bile bilmezdi.

Üsküp’te özellikle Ramazan’da yoksul ve yardıma muhtaç ailelere yardımlar, genelde geceleyin o ailenin yaşadığı kapısı önüne getirilip-bırakılır, kapı çalındıktan sonra, yardım sunanlar, görülmemeleri için oradan uzaklaşırlardı. Öyle ki yardım yapan meçhul kalırdı. Ama bugün öyle mi acaba?
Makedonya’daki Türk siyasi partilerinden tutun, sivil toplum te
şkilatlarına kadar, aralarında birçok insani yardım kuruluşları da, bir yere,bir aileye veya çocuklara yardım götürürken, yanlarında kameralar, fotoğraf makineleriyle çektikleri görüntüleri internete, facebooka, You-Tube’ye ve muhtelif internet portallarına boy boy sergilemeye bayılıyorlar. Bir de mümkünü olsa bir TV kanalından, yardım sunarken canlı yayın yapacaklar. Bu arada, yardım alanların resimlerini çekerek, görüntüleyerek, yardım alan O insanların onurunu kırdıklarını akıllarından bile geçirmiyorlar. Hele çocuklara verilen yardımları, görüntülemek, internette boy boy göstermek, o çocuklar büyüdüklerinde bu resimleri veya görüntüleri görünce kendilerini nasıl hissedeceklerini düşünen var mı acaba ? Bu görüntüler, resimler, bu çocukların hayatlarında bir travma olarak kalmayacak mı ?

Bir de işin garip tarafı, ülkedeki Türk partileri, STK’ları bunu kendi imkanlarıyla yapsalar, anlarım. Başka taraflardan gelen yardımları, yoksul soydaşlarımıza sadece ulaştırmayı sağlamaktan başka, verdikleri bir şey yok. Halkımızın bu konuda çok güzel bir deyimi var: Düğüne........ gerisini söylemeye dilim varmıyor. Bunlar, bu yardımları kendileri temin etmiş edasıyla boy gösteriyor, hanelerine puan topladıklarını sanıyorlar. Yazık, bizzat bu yardımı alanlardan bazıları daha sonra internette facebookta fotoğraflarını görünce “Keşke almasaydım o yardımı” inanın diyenler var. O yüzden bir kez daha söylüyorum: “Beyler kaş yaparken-göz çıkarmayın”.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163