Boşnak Nana Fata'nın bahçesindeki kilise yıkıldı Sırplar Savaş çığlığı aymaya başladı

Boşnaklar, 1994'te cephedeki askerlerin namaz kılması için bir Bosnalı Sırp'ın arazisine yapılan camiyi yıkmıştı !

 

Fata Orloviç'in bahçesine yapılan kaçak kilisenin BİH ve AHİM kararı ile yıkılması ardından Bosnalı Sırpların tepkisi gelecekteki savaştan söz etmek oldu !

 

"YASANIN GEREĞİ YERİNE GETİRİLDİ O KADAR, ANCAK GELECEKTEKİ SAVAŞ BİRÇOK MASUM HAYATI GÖTÜRECEK"

 

- Tegeltija i Vasić: "To što je zakonito, to baš ništa neće značiti, u budućem ratu će mnogo nedužnih života da ode."

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AHİM) Ekim 2019'da Strasbourg'da verdiği kararı nihayet uygulayan Srebrenica'nın Konyieviç Polye köyündeki Nana Fata Orloviç'in avlusunda kaçak olarak inşa edilen Ortodoks kilisesinin kaldırılması, Bosna Hersek'te olduğu kadar bölgede de çok sayıda tepkiye neden oldu.

 

Yorumların çoğu, özel mülkiyeti korumak için kararın daha önce uygulanması gerektiğini vurguladı. Ancak Bosna Hersek'te kilisenin yıkılmasına "kızgın" olanlar da var. Yakın zamana kadar uluslararası toplumun baskısı altında ve çeşitli skandallarla bağlantıları nedeniyle istifa etmek zorunda kalmış olan eski Bosna Hersek Yüksek Yargı ve Savcılık Konseyi (VSTV BiH) başkanı Milan Tegeltita Twitter'da şunları yazdı:

"Sırplar kendilerine yapılan katliamları Bogumollik'ten çok daha kolay affederler. Kilisenin yıkılması, hukuki olması hiç bir şey ifade etmeyecek, bu imaj Sırp halkın ortak hafızasında kalacak ve bu yıkımı haklı çıkarabilecek bir hüküm ve hak yoktur. Ve şimdi siz alkışlayanlar, bugün ekilenlerle sevinmeye devam edin."

(Bu açıklaması için bu Bosnalı Sırp çetnike şu soruları sormak gerekiyor; hangi katliamlardan söz ediyor? Kim daha doğrusu Boşnaklar ne zaman Sırplara katliamlar yapmış ? Bogumiller dediği kim ? O inanç 500 yıldır yok, Bogumiliğe inan tek bir insan yok! Anlaşılan bu çetnik 1463 yıl öncesinde Orta Çağ'da yalıyor !? )

Tegeltija'nın emekli edildikten sonra Bosna Hersek üçlü Başkanlık sisteminde Cumhurbaşkanlığı üyesi olan Milorad Dodik'in Kabinesinde "bir iş bulduğu" unutulmamalı !

Aşırı milliyetçi görüşleri ile tanınan Bosnalı Sırp tarafındaki Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı'nın (SNSD) eski genel sekreteri Rayko Vasiç ise yeni bir savaş olasılığından söz etti:

"Bunun bedelini gelecekteki ilk savaşta masum hayatlar ödeyecek" !!!

(Hangi savaş? Bosnalı Sırp tarafı yeni bir savaş mı planlıyor ?!)

Bosnalı Sırp tarafı RS ve Sırp Ortodoks Kilisesi'ndeki politikacıların aksine, Bosna Hersek'teki İslam Cemaati (İZ BİH), savaş sırasında bir Sırp'a ait arazi üzerine inşa edilen Bradina camisine Bosna Hersek'teki ve uluslararası yargı kurumlarının tepki verme karar vermesini beklememişti !!!

 

Mostar şehri sınırları içindeki Bradina'daki caminin inşaatı, bölgedeki savaş cephelerine katılan ve İslam Dininin namaz ibadetini yerine getirmek isteyen Bosna Hersek Cumhuriyet Ordusu (A RBİH) askerlerinin ihtiyaçları için 1994 yılında başladı. Caminin savaştan önce Bosnalı Sırp olan bir kişiye ait arazi üzerine inşa edildiğinin tespit edilmesi üzerine (bilerek yapılmamış !) Bosna Hersek'teki İslam Cemaati caminin yerinin değiştirilmesine ve savaşta yapılan o caminin yıkılmasına karar vermişti.

 

Caminin çoğu 2005 yılında yıkıldı ve Haziran 2008'de M-17 karayolu üzerinde bulunan Bosnalı Sırp Bogdan Kureşa'nın özel arazisi üzerindeki caminin minaresi de kaldırılmıştı.

Caminin yıkılması konusunda zamanın eski Mostar Müftüsü Said Smaykiç şunları söylemişti:

 

"Bir başkasının arazisi üzerine o kişinin izni alınmadan yapılmış olan caminin İslam Birliği ile hiç alakası olmamasına ve İslam Birliğinin de o camiyi yapmamasına ve de yapılanı onaylamamasına rağmen biz o camiyi ve olası kötü düşünceleri ile kötü niyetleri ortadan kaldırdık."

 

Kaynak: Nusret Sancaklı Facebook 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163