BOŞNAKLARIN ALFABESİ BOSANÇİTSA (BOSANĆİCA) 3 BİN YIL ÖNCESİNE Mİ DAYANIYOR?

BOSANÇİTSA'NIN KÖKENİ, ALFABELERİN ANASI SAYILAN FENİKE (BUGÜNKÜ LÜBNAN) ALFABESİ Mİ?

 

Fenike alfabesi* (MÖ 1200'den önceki yazıtlar için yaygın olarak Proto-Kenan** alfabesi olarak adlandırılır.) Eski bir Alfabedir, piktografik*** olmayan bir ünsüz alfabesidir. Kenan dillerinin ve özellikle Fenike uygarlığının kullandığı Fenike-Sami dilinin yazılmasına hizmet etmiştir. Ebceddir****, çünkü sadece ünsüz sesleri kaydeder (geç çeşitlerde bazı ünlüler için mater lectionis kullanılmıştır).

Fenike alfabesi en yaygın kullanılan yazı sistemlerinden biri haline geldi, Akdeniz dünyasında kullanıldı. Boşnak Alfabesi Bosančica ile karşılaştırıldığında, aradaki benzerlik anlaşılıyor ama, Fenike alfabesinde harfler baş aşağıdır.

 

* Fenike alfabesi, tahminen MÖ 1200 yılında ortaya çıkmış, Fenike dilini yazmak için kullanılmıştır. Günümüzde kullanılan birçok çağdaş alfabe Fenike alfabesinden türemiştir. Paleo-İbrani alfabesi, doğrudan Fenike yazı sisteminden gelmektedir.

 

** Matter lectionis: özellikle Arapça, İbranice ve Süryanice gibi Sami dillerinin yazılmasında bir sesli harf belirtmek için kullanılan ünsüzlerdir. Bunu İbranice'de yapan harfler aleph א, he ה, waw ו ve yod י ve Arapça'da matres lectionis ʾalif ا, wāw و ve yāʾ ي şeklindedir.

 

*** Piktografi ya da piktogram bir eşyayı, bir objeyi, bir yeri, bir işleyişi, bir kavramı resmetme yoluyla temsil eden semboldür. Bu sembollere dayalı yazı sistemine "piktografi" denir. Piktografi; temsili ve grafiksel çizimler şeklinde kullanılan bir anlatım biçimidir.

 

**** Ebced: Arap abecesinde, her harfi bir rakamı karşılayan anlamsız sekiz sözcüğün oluşturduğu bir hesaplama dizgesi; bu dizgede, baştaki elif harfinden başlanarak Arap abecesindeki her harfe, birden ona kadar birer birer, ondan yüze kadar onar onar, yüzden bine kadar da yüzer yüzer artırmak yoluyla bir değer verilmiştir; eskiden cebirde nicelikleri göstermekte kullanılırdı.

 

İLİRLERİN MÖ 1200 YILINDA BUGÜNKÜ GÜNEYDOĞU TÜRKİYE'DEN BALKANLARA GÖÇ ETTİKLERİ TEZİ DOĞRU İSE BERABERLERİNDE BOSANÇİTSA'NIN PROTO (İLK) HALİNİ GETİRMİŞ OLABİLİRLER Mİ ?

BATI BALKANLARDAN İTALYA YARIM ADASI'NIN TOPUĞUNA GEÇMİŞ OLAN İLİR HALKI MESSAPİANLARIN ALFABESİ İLE BOSANÇİTA ALFABESNDEKİ ORTAK HARFLERİN VARLIĞI, BOSANÇİTSA'NIN İLERLER TARAFINDAN KULKANILMIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜRÜYOR.

BU TEZİ DOĞRULAYACAK BİR ARKEOLOJİK BULUNTU HENÜZ ORTAYA ÇIKMADI AMA, KOSKOCA GÖBEKLİ TEPE DE DAHA YENİ ORTAYA ÇIKARILDI !

 

 

Kaynak: Nusret Sancaklı'nın sosyal medya hesabı 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163