banner183

ESKİ RS BAŞKANINDAN TARİHİ İTİRAF!

SON 300 YILIN BOŞNAK SOYKURIMLARI

 

1. BOŞNAK SOYKIRIMI

1683’teki Viyana bozgunundan sonra, Macaristan, Slavonya, Lika, Krbava, Dalmaçya, (Bugünkü Karadağ sınırları içinde kalan) Boka Kotorska, bu bölgelerden ve ülkelerden Bosna’ya ve Sava Nehri ile Tuna Nehri’nin güneyindeki diğer bölgelere zamanında çekilmeyen tüm Müslüman-Boşnaklar Çoğunluğu öldürüldü, bir kısmı kovuldu ve bir kısmı da asimile edildi veya zorla Hıristiyan yapıldı

 

2. BOŞNAK SOYKIRIMI

Bu soykırım Karadağ’da Cetinje şehri ve civarı köylerde bir Noel Gecesi Karadağlılar tarafından Boşnak Müdlümanlara karşı yapıldı. Bugünkü Karadağ devletinin ismini aldığı ve şimdilerde Eski Karadağ dedikleri o gece sabaha kadar yakalanan bölgede 1000 Boşnak öldürüldü.

Petar Petroviç Nyegoş yazdığı Dağ Çelengi epik şiirsel kitabı ile, bu soykırım üzerinden Sırbistan, Sancak, Karadağ ve Bosna-Hersek’te Müslümanlara karşı gelecekte yapılacak tüm soykırımlar için destansı bir arka plan ve paradigma yarattı ve soykırımların temelini atarak yol göstericisi oldu.

Gorski vijenac/Dağ Çelengin’nde soykırım için tüm sebepler yaratıldı. Bu yüzden Nyegos Müslümanlara, Boşnaklara karşı dini nefretini dile getirdi ve onları şu sözlerle 1711 yılında ateşe verdi:

“Babam Çetinye ovalarında kükrüyor; toprak (yakılan Müslüman Boşnakların cesetleri yüzünden) Mu’amed gibi kokuyor”! !! !!

 

3. BOŞNAK SOYKIRIMI

1804-1820 yılları arasındaki Sırp isyanlarında önce 1807’de Belgrat’ta 3000 Boşnak, 1809’da Syenica’da 2499 Boşnak ve bugünkü orta Sırbistan’da binlerce Boşnak öldürüldü, sürüldü veya din değiştirmeye zorlandı.

Syenica’da Boşnakların kafalarını kesip zafer yürüyüşü yapılırken o kesik kafaları kazıklara asan Sırp asiler Niş şehri yakınlarında Osmanlı Türk Ordusu tarafından sıkıştırılmış, asilerin lideri cephaneliği patlatması sonucu tüm isyancı Sırplar ve bir kısım Osmanlı askeri ölmüştür. İsyancıların başları kesilmiş ve Niş’te ibret olsun diye şehir girişinde sergilenmiştir. Daha sonra burası “Ćele Kula” diye anılmış, Sırp propaganda ve yalan anıtı haline getirilmiştir

 

4. BOŞNAK SOYKIRIMI

Boşnaklara yönelik 4. soykırım, 1830-1867 yılları arasında 1830’dan itibaren gerçekleşti. Bu belge ile Sırbistan, Osmanlı İmparatorluğu içinde vasal özerk bir prenslik statüsü kazandı. O dönemde tüm Boşnaklar Belgrad, Uzice, Sokol, Sabaç’tan ya öldürüldü ya kovuldu. Aynı olaylar Bosanski Şamats ve Orasye’de de yaşandı.

 

5. BOŞNAK SOYKIRIMI

Boşnaklara karşı 5. soykırım, 1878’de, Sırbistan ve Karadağ’ın eski özerk prensliklerinin kararlarına dayanarak tam bağımsızlık kazandıkları ve topraklarını genişlettikleri Berlin Kongresi’nden sonra geldi. Böylece Sırbistan bölgesel olarak genişliyor: Niş, Topitsa ve Vranye ilçeleri ve Karadağ da Doğu Hersek, Boka Kotor, Bar, Aşağı Kolaşin, Nikşiç’te Boşnaklara katliamlar yapıp göçe zorluyordu. Sırbistan ve Karadağ, Berlin Kongresi’nde Müslümanların din özgürlüğüne saygı göstereceklerini taahhüt etseler de bu ne yazık ki olmadı. Müslümanlar Belgrad, Şabaç, Uziçe, Sokol, Niş, Pirot, Vranye ve bunların tüm kültürel ve dini bölgelerinde öldürüldü ve kovuldu, binalar yıkıldı.

 

6. BOŞNAK SOYKIRIMI

Boşnaklara yönelik 6. soykırım, Avusturya-Macaristan’ın Bosna-Hersek’i işgalinin bir sonucu olarak meydana geldi. Böylece işgal sırasında ve sonrasında Boşnaklar, Türk ordusunun hala bulunduğu Sancak, Kosova, Makedonya’ya göç etmeye başladılar. Böylece, Bosna Hersek’in toplam nüfusunda Müslüman nüfusta radikal bir azalma oldu. Tarihçiler, 1879’dan 1910’a kadar Boşnakların sayıca büyük bir millet olmadığı düşünüldüğünde, Bosna Hersek’teki Müslüman nüfusun yüzdesinin %7 oranında düştüğünü belirtiyorlar.

 

7. BOŞNAK SOYKIRIMI

Boşnaklara karşı 7. soykırım, Sancak ve Karadağ’da gerçekleşiyor; aralarında Plav ve Gusinje’deki Müslümanların zorla vaftiz edilmeleri de var. Bu soykırım, birinci ve ikinci Balkan savaşlarının doğrudan bir sonucudur. Bu, Balkan Müslümanlarına karşı 7., Sancak Boşnaklarına karşı yapılan ikinci soykırımdır.

 

8. BOŞNAK SOYKIRIMI

Boşnaklara yönelik 8. soykırım 1919’da Plav  -Gusinye bölgesinde Karadağlılar tarafından gerçekleşti, daha doğrusu 1912-1913’teki zorla vaftizden sonra aynı bölgede tekrarlandı. O zamandan farklı olarak, bu sefer bu bölgenin en seçkin Boşnaklarından 450’si öldürüldü, ki bu hiç yazılmadı ve bu tüm Boşnak Tarihini yazanların şimdiye kadar üst üste 8. olarak listelediğimiz bu soykırımı atladığının iyi bir göstergesidir. Plav - Gusinye’deki bu ikinci Boşnak Soykırımı sadece 6-7 yıllık bir süre içinde tekrarlandı.

 

9. BOŞNAK SOYKIRIMI

Müslüman- Boşnaklara yönelik 9. soykırım, 1918’de Sırplar, Hırvatlar ve Slovenler Krallığı’nın (SHS Krallığı daha sonra 1929’dan itibaren Yugoslavya Krallığı) kuruluşundan 1941’deki çöküşüne kadar sürdü. Bu zamanlarda Boşnakların hayatlarının hiçbir değeri yoktu ve bu durum Sancak ve Hersek Müslümanları için özellikle zordu. 7 Kasım 1924’te Bijelo Polje’deki Aşağı Kolaşin Şahoviçi köyünde yaklaşık 600 Müslüman hiçbir sebep ve suç göstermeksizin öldürüldü. Krallık komitacıların Şahoviçi köyü dışında Doğu Hersek Bölgesi de dahil 3000 Boşnak öldürdükleri yıllarca saklanmıştır. Dolayısıyla bu cinayetler, sürgünler ve yıldırma nedeniyle Doğu Hersek’in etnik şekli Boşnakların aleyhine değişti.

 

10. BOŞNAK SOYKIRIMI

Boşnaklara karşı 10. soykırım 1941-1945 yılları arasında gerçekleşti. Bazı tahminlere göre, çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 106.000 Boşnak’ın Çetnik katliamlarında öldüğü 2. Dünya Savaşı zamanıydı. Bu, bu dönemde Müslümanların yaklaşık %8.3’ünün yok olduğu anlamına geliyor. Bunlar sadece veri ve ıstırabın detayları henüz yeterince araştırılmamış, bu yüzden aynı zamanda Boşnak tarihini yazanlar ve gerçekleri kaleme alanların bu görevi kabul etmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Eski bir deyişi hatırlatalım “yazılmayan şey olmadı” !

 

11. BOŞNAK SOYKIRIMI

Boşnaklara yönelik 11. soykırım 1992-1995 yılları arasında Sırbistan, Karadağ ve Hırvatistan’ın Bosna Hersek’e yönelik saldırısı sırasında gerçekleşti. Sırbistan, Karadağ ve Hırvatistan, önceki 10 soykırımda olmayan bir durum, bu soykırıma birlikte katıldılar. Önceki Boşnak Soykırımlarının en zalimi ve en korkuncu ve de en büyüğü olan bu insanlığa karşı işlenmiş suç, en yüksek devlet, siyasi, askeri ve kilise yapılarına ait Sırp ve Karadağlı olan her şeyi içeriyordu. Sırp ve Karadağlı aydınların da bu suça büyük katkısı olmuştur !!! Amaç kesinlikle “Büyük Sırbistan” ın Karlobag – Virovititsa sınırında gerçekleştirilmesi, Garaşanin, Molyeviç’in uzun zamanlı planları ve SANU’nun (Sırp Bilim ve Sanat Akademisi) son muhtırasıydı.

Bu cani saldırıda Hırvatistan da bir şeyler yapmak ve Hırvat askerlerinin Stupni Do, Ahmiçi ve diğer yerlerde sivillere karşı işlediği suçların zaten bilinen bir “büyük Hırvatistan” yaratmak istedi. Boşnak sivillerin insan zayiatları çok büyük oldu. Bosna Hersek’e yönelik bu saldırıda urbisit (şehirkırım) ve culturicide (kültürkırım) işlendiği de söylenmelidir

 


Kaynak: Bu haber Nusret Sancaklı sosyal medya hesabından alınmıştır.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163