HEDEF, BOSNA HERSEK'İ YOK ETMEKTİ!

HEDEF, BOSNA HERSEKİ YOK ETMEKTİ!

 

İşte Nusret Sancaklı'nın yazısı;

Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ile Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç'e arasında Bosna Hersek'in yok edilmesi konusunda yapılan konuşma ile bu konudaki Miloşeviç'in Karadziç'e verdiği destek.

Ancak 4 yıl sonra Aynı Miloşeviç ABD temsilcisi Holbruk'a Batı'nın Boşnak Ordusunu durdurması için yalvarmıştı !

Amsterdam Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Nevenka (Nena) Tromp Vrkić, "Slobodan Milrsoviç'in cezai kovuşturması / Krivićno Genjenje Slobodana Milršovića" adlı belgesel kitabında, Sırbistan'ın Bosna Hersek'teki soykırım dahil insanlık ve savaş suçlarındaki rolünü, Slobodan Miloşeviç ve diğer Sırp savaş suçlularının yargılandığı Birleşmiş Milletler Lahey Adalet Divanı, Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi kayıtlarından yazdı.

1991 yılında bir arada olan Sırbistan ve Karadağ, Eski Yugoslavya Halk Ordusu (JNA) üzerinden kendi sınırları dışındaki Sırp olduklarına inananları silahlandırarak, Hırvatistan topraklarında "Krayina Sırp Cumhuriyeti", Bosna Hersek topraklarında "Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti" ve Kosova topraklarında "Kosova Sırp Cumhuriyeti" devletlerini kurdurup, ardından mevcut "Sırbistan ve Karadağ" ile birleşip "büyük Sırbistan" ı kurmak istiyorlardı.

Bosna Hersek Cumhuriyeti ve Boşnaklar bu planlarını kendi vatanlarının bağımsızlığı ve insanlarının özgürlükleri, soykırıma rağmen hayatta kalmaları adına bozdular ve Sırp Karadağlı Çetnik Ordusu'nu (VRS) mağlup ettiler. Hırvatistan Ordusu da Bosna Hersek Cumhuriyet Ordusu (AR BİH) desteği ile Sırp Karadağ Çetnik Ordusunu ve Krayinalı Sırpları, Krayina'dan çıkardı ve Krayina Sırp Cumhuriyeti kurma hayallerine son verdi.

Bosna Hersek'te da savaşı kaybetmekte olan Bosnalı Sırplar ve destekçisi Slobodan Miloşeviç, Batı'yı devreye sokarak, Dayton Anlaşmasını NATO hava bombardımanı tehdidi ile Boşnaklara imzalatarak Bosna Hersek'te bir federal yapı kurdurdular.

Daha sonra 1999 yılında, Kosova'da da yaptıkları Arnavut katliamlarına rağmen davayı kaybettiler. Ardından 2006 yılında, "büyük Sırbistan" hayali projesinin Batı Balkanlara ve de kendilerine de sadece felaket getirdiğini gören Karadağ, Sırbistan'dan ayrılarak Bağımsız bir devlet haline geldi ve bugünlerde NATO ike AB'ye girerek bağımsızlığını korumaya çalışıyor.

Sırbistan ve Bosnalı Sırp Etnisitesinde hala 1804 kökenli Miloşeviç zihniyeti, Batı Balkanlara sadece soykırım, katliamlar, kan, acı, göç kısacası felaket getirmiş hayalleri peşinde koşuyor !

Video, 8 dakika süreli ve Boşnakça olup, bir belgesel özelliği taşıyor.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×