İNANILMAZ AMA GERÇEK: BULGARLARA GÖRE ATATÜRK TÜRK DEĞİLMİS BULGARMIŞ

ÜSKÜP/Remzi Canova  

Değerli dostla, 03 Ocak 2023 tarihinde Bulgaristan başkenti Sofya’da çıkan “BALKAN” gazetesi Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu ulu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk olmadığını, ilan Etmiştir Gazete bu iddiasını, Tekirdağ ile Lüleburgaz illerinde en büyük bir köy olan Azatlı Köyü sakinlerinin “Biz zamanında Osmanlı ordularına ve destek sunduğumuz için, bizi Pomaklar olarak adlandırdılar. Mustafa Kemal Atatürk ise bizim soyumuzdandır.” Şeklindeki ifadelerine dayandır belirtmiş. Bu Köyün Edirne yöresinde en büyük Müslüman Köyü olduğunu (sanki diğer köylerde Müslüman Türkler değil de Budistler yaşıyormuş) yine bu iddiaya göre, bu kalabalık Bulgar-Müslüman nüfusu zamanında Tekirdağ ile Lüleburgaz illerine yoğun şekilde bir göç ettiklerini vurgulamaktadır. Eğer bu insanlar bu iddiaya göre Bulgar idiyseler neden Türkiye’ye göç ettiler insan sormaz mı?

Bu gazete devamlı bir Bulgar “araştırmacısı olan Hristo Kasin’in yirmi yıl önce Bulgaristan’dan Türkiye’ye sürgün edilen yaklaşık 2 milyon insanın Türk olduğunu” unutarak” Bulgaristan’da Türk var mı sorusunu ortaya attığı da dikkatleri çekmektedir.

 

Aynı bu sözde araştırmacı  devamla Mustafa Kemal Atatürk’ün ailesinin köklerine de değinmektedir. Mustafa Kemal’ ın babası ali Rıza’nın bir Levant  (Doğu Akdeniz ’li  olduğunu belirterek, annesi Zübeyde Hanımla ilgili fazla bir bilgisi olmadığı gerekçesiyle olacak ki, sadece Zübeyde isminin bir eski farsça isim olduğunu belirtmekle yetinmiştir. Bir ciddi araştırmacıya yakışmayacak bir şekilde “Zübeyde Hanımın Bulgar Müslüman’ı olduğu yönünde bir tez olduğunu da ileri sürmektedir .Müslüman bir etnik kategori değil, bir din kategorisini bilmekten aciz olan bu şahsa araştırmacı denmesi insan aklıyla alay etmek demek tir .Kaldı ki  Yahudiler dışında bütün dünyadaki insanların etnik kökeni anneye göre değil babaya göre belirlenir.

 

“BALKAN gazetesi bu gayri ciddi yazısında Bulgar istihbaratçısı srebre n Popetrov un 1930 yılındabugün Makedonya’da bulunan Malesya bölgesinde yaptığı çalışmalarda Sebişça Köyüne uğradığını ve bu köyde Mustafa kemal Atatürk’ün akrablarıyla görüştüğünü ve akrabalarından hiçbirinin Türkçe bilmediğini ortaya atmaktadır. Akrabalarının kendisine MUstafa Kemal’in babasının hiç Türkçe bilmediğini Bulgarca konuştuğunu, sadece köy hocasından beş on Türkçe kelime öğrenerek,

Selanik’e  göçedip,   Ticarete uğraşma kararı aldığını ileri sürmektedir.

GAzete devamla Bulgar istihbaratçısı   Srebren Poppetrov’un 1930 yılında bugün Makedonya’da bulunan Malasya  bölgesinde çalışmalar yaptığını ve Sebişçe Köyünde hiç Türkçe bilmeyen, sadece Bulgarca konuşan, ancak Poppetrov’un kendileriyle Türkçe konuşmaya çalıştığı ancak Mustafa Kemal’in akrabalarının Türkçe ilmedikleri için onlarlala görüşmeyi Bulgarca gerçekleştirdiğini ve onlarla Mustafa Kemal ’in babası Ali Rızanın köy hocasından öğrendiği beş on   Türkçe kelime öğrenerek, Selanik’e taşınarak ticaret yapmaya karar aldığını öğrendiğini belirtmektedir. Ancak mÜslüman da olsa bUlgarların yaşdıkları bir hoca’nın nasıl olur da Türkçe biliyor da Köy sakinleri bilmiyor? sorusu yanıtsız kalmaktadır.Devamla Poppetrov, Mustafa Kemal’in sadece ve sadece Bulgar çocvuklarıyla oynadığını iddia ediyor. Bu yüzden de Bulgar halkına karşı büyük bir sevgi beslediğini Özenle vurguluyor.

 

Bu gazetede yer alan mesnetsiz iddialar bunla da bitmiyor: gazeteye göre BUlgaristan’ın Prvi May (bir Mayıs) belediyesinin bir sitesinin (site adı belirrtilmemiş) iddiasına göre Kırcalı Bölgesinde yaşayan “Müslüman Bulgarlar ile Alevi Türkler„’in Atatürk’ü tartıştıkları Atatürk’ün babasının hangi mensubiyete ait olduğu konusunda tartışmışlar. Babasının Ali ismi yüzünden Alevi olduğu iddia edilirken, “Müslüman Bulgarlar da Bulgar olduğuna işaret ediyorlar mış””.Müslüman  Bulgarlar”Donçevi kardeşlerinin Ansiklopedisini referans  Mustafa Kemal’in alarak Babasının Bulgar olduğunu iddia ediyorlarmış. Peki Bu arada Türkiye’de bu konuda yayımlanan ansiklopediler ve yüzlerce belki de binlerce kitap ve yazılı deliller ne olacak? tabi bütün bu fasa fisolar arasında Atatürk’ün Sofya’da askeri ataşeliği yaptığı da belirtilerek, Atatürk’ün bu görevi süresince de Bulgaristan’a karşı beslediği “büyük aşkı “vurgulanmıştır.

 

Nihayet sonunda bir Bulgar idiyse Atatürk neden Bulgaristan’da bir devrim yaparak, yeni bi devlet veya Cumhuriyet kurmamış da bunu Türkiye’de yapmış? Sorusuna bir babayiğit Bulgar araştırmacısı cevap verebilir mi acaba. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163