IŞİD, Musul'da engelli ve çocuklara dahi işkence yapmış
Sputnik muhabiri Hikmet Durgun, Peşmerge güçleri tarafından 26 ay sonra IŞİD’den kurtarılan Musul'un 20 kilometre kuzeyindeki Faziliye köyüne girdi. Durgun'a konuşan konuşan 37 yaşındaki bedensel engelli F. C., sigara içtiği için IŞİD'in kendisine kırbaç cezası uyguladığını söyledi. Maruz kaldığı işkence nedeniyle halen sağlık sorunları yaşadığını kaydeden F. C., köyünün örgütün kontrolünde olduğu dönemde yaşadıklarını şöyle anlattı: “IŞİD, telefon ve interneti yasaklamıştı. Televizyon izleyemiyorduk. Müzik dahi dinleyemiyorduk. Engelli olduğum için Erbil veya Duhok'a gidip tedavi olmam gerektiğini söylüyordum ancak buna dahi izin vermiyorlardı.”
ışid musul işkence ile ilgili görsel sonucu
'BEN KIRBAÇLANIRKEN KİMSE KORKUSUNDAN BİR ŞEY DİYEMEDİ' 
IŞİD üyeleri tarafından kırbaçlanan bir diğer Faziliyeli ise 12 yaşındaki Y. E. idi. Sokakta teyzesinin kızıyla konuştuğu için kırbaç cezasına çarptırıldığını söyleyen Y. E., “IŞİD bana 20 kırbaç cezası ve 20 bin dinar para cezası verdi. Bana kırbaç cezası uygulanırken kimse korkusundan bir şey diyemiyordu” dedi.
Evde sigara içerken IŞİD üyelerinin kendisini görüp vere baskın yaptığını söyleyen 22 yaşındaki T. A., sonrasında yaşadıklarını şu ifadelerle aktardı: “Beni alıp köydeki merkezlerine götürdüler. Sigara içtiğim için IŞİD'in kadısı tarafından yargılandım ve 50 kırbaç cezası ile 30 bin dinar para cezasına çarptırıldım. Köyün ortasında kırbaçlandım. O günden sonra korkudan sigara içemedim. Ama artık IŞİD köyde çıkartıldığı için rahatça sigara içiyorum. Siz de görüyorsunuz şimdi cebimde sigara paketi var.”
ışid musul işkence ile ilgili görsel sonucu

'PEŞMERGE AKRABAMA YARDIM ETTİĞİM GEREKÇESİYLE İŞKENCE GÖRDÜM'
H. Y., adlı genç ise bir akrabasının Peşmerge olduğu ve ona yardım ettiği gerekçesiyle IŞİD tarafından işkence gördüğünü dile getirerek, “Evime baskın yaparak benle babamı aldılar köydeki kendi merkezlerine götürdüler. 10 gün boyunca bana çok ağır şekilde işkence yaptılar. Demirle ve hortumla ayaklarıma ve sırtıma vuruyorlardı. 1 ay öncesinde gördüğüm işkence nedeniyle sakatlandım. Şimdi sol ayağıma tam basamıyorum. Ve ağrı da halen var” dedi.
ışid  işkence ile ilgili görsel sonucu

'TEYZEMİN KIZI YÜZÜK TAKTIĞI İÇİN CEZAEVİNE ATILDI'
40 yaşındaki S. H. İ. adlı kadın ise şunları söyledi: “IŞİD köyümüzde 2 yıl 4 ay vardı. Bu süreç zarfında köle gibi yaşıyorduk. Kadınlar olarak çok baskı altındaydık. Bir tek saç telimizin dahi görünmemesi gerektiğini ve görünse cezalandırılacağımızı söylediler. IŞİD'in kadın militanları sürekli denetleme yapıyorlardı. Teyzemin kızı yüzük taktığı gerekçesiyle IŞİD tarafından evinden alınarak 2 hafta cezaevinde tutuldu.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×