İzzetbegoviç SC temsilcileriyle görüşmesinin ardından: Seçimlere birlikte giriyoruz!

Ortak performanstan bahseden Izetbegović, önceden böyle olmayan bir hazırlığın ve olgunluğun belirgin olduğuna dikkat çekti.

 

"İkincisi, diasporada yeni bir enerji var ve bu, Sırp Cumhuriyeti'ne dönen insanlara SC Ulusal Meclisinde siyasi bir faktör haline gelme şansı veriyor. SDA buna özverili bir şekilde yardım edecek, bu yüzden kimin hangi pozisyonda olacağı önemli değil ve hepimiz elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. SDA orada en büyük desteğe sahip ve bu açık bir şey ama biz böyle davranmayacağız. Öyleyse birlikte gidelim. Bugün bizi ziyarete gelenlere hepsinin benim için bir taraf olduklarını söyledim. İstedikleri partide olsunlar, SDA'nın desteğini alacaklar, birlikte hareket etmeleri gerekiyor çünkü daha fazla ziyan olamayacak kadar zayıflar" dedi.

 

Bu, Dayton Barış Anlaşması'nın Ek 7'sinin uygulanmasının BHF'deki Sırplara ve SC'deki Boşnak ve Hırvatlara yardım edecek şekilde tamamlanmasını gerektirecek. Federal bütçenin yüzde biri ile yüzde ikisi arasında olacak sabit bir yüzdeyi bir kenara bırakmak ve bu, sonunda kabul etmeye hazır oldukları eski bir fikirdir. Doğum oranları, sürdürülebilir geri dönüş ve istihdam yaratılmasının yanı sıra BHF'de sağlık ve gazi haklarının hayata geçirilmesi açısından insanlara yardım edilecek on milyonlarca KM üzerinde çalışılacak. Bu sefer Bosna yanlısı partiler arasında bir hazırlığımız, olgunluğumuz ve olgunluğumuz var" dedi.Daha küçük projeler başlatmak

Bu işbirliğinin daha küçük projelerin başlatılması yönünde olması gerektiğini özellikle vurguladı, çünkü bunlar giderek daha az genç insanın olduğu “zayıf” ortamlar. Çeşitli vesilelerle daha büyük planlar yapılmaya çalışıldığını, ancak bunları gerçekleştirmenin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

 

"Doboj'da yüzlerce kişiyi istihdam edecek bir üretim açmayı planladık ama yeterli hammadde (biber, patates, domates vb.) yoktu. Böyle bir fabrikaya sahip olmak için o malzemeden yüzlerce kamyon üretmeniz gerekiyordu. Bu mümkün değildi, bu yüzden şimdi bir depo gibi görünüyor. Dolayısıyla çözümler, bir araya getirildiğinde büyük bir proje oluşturan yüzlerce küçük projedir” dedi.

 

Bosna yanlısı partilerin işbirliğinden bahseden yetkili, orada herhangi bir sorun olmadığına ve BH'nin iyiliğini isteyen herkesin vatansever bir şekilde yeniden örgütlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

İzzetbegoviç, "Bu ülkede tüm vatandaşlara eşit davrananlar, özellikle de halkımızın SC'deki konumu söz konusu olduğunda, bir cephede olmalıdır." dedi.

 

Seçimlere ortak katılım

Söylediği gibi, en olası senaryo, Bosna yanlısı partilerin ortak bir görünüme kavuşması, yani Anayasa ve Seçim Yasası'nın değiştirilmesi söz konusu olduğunda kendileri için neyin kabul edilebilir olup olmadığına dair bir kağıt bile.

 

"Sunduğumuz çözümler müzakere edilebilir, siyasi ve seçim öncesi değil, gerçekçi olmalı, BH'deki durumu istikrara kavuşturmak ve Seçim Yasası konusunda herhangi bir adım atmak için neler yapılabilir." Minimalist olmalıdır. Dolayısıyla Hırvat tarafından taleplerimiz var ve üç yıldır çözemediğimiz federal hükümete ve BHF Anayasa Mahkemesi'ne karşı olan hüsranımıza HDZ izin vermiyor. Bu ikisinin çözülmesi gerekiyor, "dedi.

 

 

Kaynak: N1 BIH 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163