Lozan’da Suriye toplantısı: Somut sonuç yok, Rusya’nın keyfi yerinde
İsviçre’nin Lozan kentinde, Suriye krizine siyasi çözüm bulunması için ABD ve Rusya’nın yanı sıra bölge devletlerinin de katılımıyla düzenlenen toplantıdan somut bir sonuç çıkmadı ancak Suriye’de süreci büyük ölçüde kontrolü altında götüren Rusya’nın Türkiye gibi sorunlu bölge devletlerini de hizaya getirdiği görüldü.

AKP iktidarı adına toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya politikasına paralel açıklamalarda bulunması dikkat çekti. Çavuşoğlu’nun “muhalif” grupların Nusra Cephesi ile ayrışması ve Nusra’nın Halep’i terk etmesi gerektiği yönündeki vurguları Rusya’nın Suriye konusundaki ağırlığını giderek daha fazla kabul ettirdiğini gözler önüne serdi.

Lavrov: Temaslara devam edilecek
Lozan’daki Suriye toplantısından somut bir eylem planı çıkmazken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov çeşitli ilginç teklifleri değerlendirdiklerini ve yakın gelecekte temaslara devam edileceğini söyledi.

İsviçre’nin Lozan kentindeki Beau-Rivage Palace Oteli’nde düzenlenen Suriye toplantısının ardından konuşan Lavrov, tarafların yakın gelecekte temasları sürdürme üzerinde mutabık kaldıklarını belirtti. Lavrov, bu temasların yüz yüze görüşme ya da telefonla mı yapılacağı konusunda ise bilgi vermedi.

Lavrov, görüşme formatı gereği toplantıya Rusya ve ABD’nin yanı sıra çok sayıda devletin (Türkiye, Ürdün, Mısır, Katar, İran, Irak ve Suudi Arabistan) katılmasının da durumu etkileyebileceğini belirtti.

“Bir an önce siyasi geçiş süreci başlamalı”
Toplantıda çeşitli ‘ilginç fikirler’ gündeme geldiğini söyleyen Lavrov, tarafların Suriye’de bir an önce siyasi geçiş süreci başlatılması taraftarı olduğunu aktardı.

Lavrov toplantı öncesinde verdiği demeçlerde yeni bir teklif hazırlanmadığını aktarmıştı. BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının yanı sıra Rusya ile ABD arasında yapılan ve Uluslararası Suriye Destek Grubu’nda teyit edilen anlaşmada uluslararası işbirliği stratejisine net biçimde yer verildiğinin altını çizen Lavrov, bunların uygulanması için birtakım adımlar önereceklerini ifade etmişti.
Sendika.Org, Sputnik Türkçe

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×