MAKEDONYA’DA TÜRKLERE SEGREGASYON YAPILIYOR

Remzi Canova - ÜSKÜP/K.MAKEDONYA

 

Makedonya’da Makedon vatandaşlığı ve pasaportu almak için Türkiye’den gelerek vatandaşlık almayı bekleyen Soydaşlarımıza duyurulur. Yıllar önce buradan Türkiye’ye göç etmiş soydaşlarımız  tekrar Makedonya’ya gelerek, Makedonya vatandaşlığı  ve pasaportu almak gayesiyle başvuru yapmış ve yetkili mercilerde yaptıkları başvurularıyla ilgili yanıt(veya çözüm) beklemektedirler. Bunların sayısı on binleri buluyor. Bunların (bu başvuruların) yüzlercesi bütün süreçlerden geçerek sadece ANB (buranın MİT’i Teşkilatın ) müdürünün imzasını beklediği ifade ediliyor. ANB müdürümün önünde yüzlerce başvuru evrakları aylarca bekletiliyor,(bir imzaya bakıyor). Ama hiç kimsenin umurunda değil. Son zamanlarda hatta dünyaca ünlü mafya bozuntularına Makedonya pasaportu ve vatandaşlığı verilirken on binlerce soydaşımızın namusuyla ve büyük bir sabırla bekledikleri cevabı alamazken bazı kimselere gece aşırı vatandaşlık ve pasaport verildiği bilinmektedir. Ne yazık ki, bu hiç kimsenin umurun da değil. Makedonya vatandaşlık yasasında değişmeler yapıldığını ve bu değişmeler üzerine Türkiye’ye göç etmiş soydaşlarımıza bir bakıma Makedonya vatandaşlığı almak için gelip vatandaşlık başvurusu yapmaları çağrısında bulunan ve hatta soydaşlarımızın başvuru yapmaları için adeta birbiriyle yarış eden Türk partileri,  bu arada bunlardan her biri kendilerine pay çıkarmak için yarışmış büyük bir işgüzarlık gösterirken), bugün bu konuda ses bile çıkarmıyorlar Bu başvurulara neden cevap verilmiyor sorusunu parlamentodaki iki Türk milletvekili  bile,  soramıyor.  Milletvekillerimiz  “akıllıca “susuyorlar.  Bir zamanlar Makedonya’dan Türkiye cumhuriyetine göç etmiş olan soydaşlarımız ve çocukları, Makedonya Vatandaşlık yasasında yapılan değişmeler sonucunda vatandaşlık almak için başvuru yapma hakkını kazanmışlardır. Tabi bunların arasında Makedonya vatandaşı ile evlenen birçok soydaşımız da evlilik esasına dayalı en geç 3 yılda vatandaşlık alma hakkına sahip olmaları gerekirken bu soydaşlarımızın bu başvurularına da bit türlü cevap verilmiyor. Süreç alabildiğine uzatılmaktadırlar.


İşin püf noktasına gelelim. Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, bir TV yayınında Ukrayna’dan 100 milyon avroluk u bir parayı cebine indiren Ukraynalı Oligark   Oleksandar Onişçenko  (bu arada bu zatın birkaç sahte ismi daha olduğu tespit edilmiştir. Ukrayna’dan Makedonya’ya kaçarak sadece iki yıl bir beklemeden sonra Makedon vatandaşlığı ve pasaportu almıştır.

 

İçişleri Bakanı, katıldığı yayını yöneten gazetecinin  “ Bu kişiye  Makedon pasaportu ve vatandaşlığı nasıl verdiniz? Sorusuna yanıt verirken İçişleri bakanı Spasovski komik bir duruma düşmüştür. İçişleri Bakanı, bu konu  hakkında Makedonya Olimpiyat Komitesi (Binicilik Federasyonu), Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ANB Ajansı (buranın MİT’i)i tarafından  “uygundur “şeklindeki görüşlere dayanarak kendisine Makedon vatandaşlığı ve pasaportu verildiğini vurgulamıştır. Ancak Makedonya’nın Ulusal Güvenlik Ajansı (ANB) Müdürü  ve  bu günler de Makedonya’nın Paris büyük elçiliğine gitmeye hazırlanan ANB Müdürü.  17  kasım geçen cuma Makedonya Parlamentosun   Güvenlik Komisyonu önüne hesap vermek maksadıyla çıkarılmış yukarda adı geçen Ukraynalı oligarkına nasıl ve neden vatandaşlık ve pasaport verildiği konusunda bir soruşturmaya tabi tutulacaktı (hesap verecekti).. Ancak burada da bir skandal yaşanmıştır. Bu kamuoyuna ve medya ya kapalı toplantıda konuşulan devletin mahrem bilgileri You Tube 'ye yansımış olması yüzünden toplantı iptal edildi. Hükümet çevrelerinden alabildiğim bilgiler göre ANB >( tekrarlıyorum buranın MİT ) Müdürü Viktor Dimovski Paris elçisi görevine gidecek yerde büyük bir ihtimalle görevinden alınarak emekliliğe sevk edilecekti, büyük ihtimal bir cezaya da çarptırılacaktır.

 
Ancak benim bu yazımda vurgulamak istediğim iki husus var: Biri Makedonya mercilerinin soydaşlarımızın vatandaşlık başvurularına  yanıt vermek konusunda sergilediği lakayt tavrıyla, Türklere karşı sakin ancak perfid (su altı, pek fark edilmeyen)  bir Segregasyon ayrımcılık uyguladığı aşikar dır. İkinci husus ise, Anlaşılan Makedonya vatandaşlığı almak isteyen soydaşlarımız   ülkedeki  binicilik sporu federasyonuna başvurup binici olduklarını ispatlayarak bu federasyondan kolayca "uygundur görüşünü alarak vatandaşlık başvurusu  ancak o şekilde yapmaları gerekecek (tabi latife ediyorum. Tıpkı " bu Ukraynalı oligark gibi onlar da vatandaşlık alabilmeleri için “uygun” görüleceklerdir tabi tıpkı bu Ukraynalı oligark gibi  ceplerinde birkaç milyon avro da koyarlarsa “işi” “yağlayarak şıp… diye Makedonya vatandaşlığını da cebine koyabileceklerdir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163