Musul’a üç koldan hücum: TSK üssü kuşatıldı
Musul operasyonu tam hız sürüyor. Ninova Meclis Üyesi Henin Qedo, Musul operasyonuyla ilgili basını bilgilendirdi. Qedo, Irak güçlerinin üç koldan Musul’a doğru hamle yaptığını belirtti. Qedo, şunları aktardı: "Irak 9. Zırhlı Tugayı Guwer cephesinden, Irak Federal Polisi Selmiye ve Hemdaniye çevresinden hücuma başladı. Birinci kol Guwer ile Musul arasındaki ana yol üzerinde, ikincisi ise Dicle Nehri kıyısında Selamiye’ye doğru, üçüncü kol ise Hemdaniye’dendir."

Qedo, Hemdaniye çevresinden ilerleyen gücün asıl hedefinin, Dicle Nehri'nin güney yakasından ilerlemek olduğunu belirtti.

‘İki cephede şiddetli çatışmalar var’
Musul Operasyonu Ordu Sözcüsü Yahya Resul da, Güney Kürdistan ajanslarına yaptığı açıklamada, üç koldan gelişen operasyonu doğruladı. Resul, gün sonunda Musul’a güneybatı istikametinden 20 kilometre yaklaşmayı planladıklarını dile getirdi.

Gün içerisinde yaşanan çatışmaların şiddetli geçtiğini kaydeden Resul, Guwer ve Giyara bölgesinden hareket eden güçlerinin şiddetli bir çatışma içerisinde olduğunu ve DAİŞ çetelerinin Irak güçlerinin ilerleyişini durdurmaya çalıştığını vurguladı. Kayıplarının olduğunu doğrulayan Resul, kesin rakamları vermek için halen çok erken olduğunu söyledi.

Guwer cephesinden hareket eden birinci kolun Nemrut kasabasına girdiği bağımsız kaynaklarca da doğrulandı.

56 petrol kuyusu kontrol altında
Irak devletinin resmi yayını olan Iraqiye televizyonu da, DAİŞ’e ait çok sayıda cenazenin ordu ve federal polis kontrolündeki bölgelerde kaldığını bildirdi. Gün içerisinde 30 DAİŞ’linin öldürüldüğü ve bir DAİŞ emirinin de Hud köyünde federal polis tarafından öldürüldüğü bilgisi geçildi. Operasyonun yavaşlatılması için DAİŞ çeteleri tarafından ateşe verilen petrol kuyularından 56’sı da Iraklı güçlerin eline geçti.

Doğu cephesi ilerliyor
Irak Başbakanı Haydar Ebadi tarafından ismi "Geliyoruz Ninova” olarak açıklanan operasyonda yer alan peşmerge ve Şii milis güç Heşdi Şaabi de doğu cephesinden ilerlemeye devam ediyor. Bartella kasabası önlerinde çatışan güçlerin ilerlemesi de sürüyor.

Türk ordusu DAİŞ’e fiili kalkan
Tüm cephelerde ilerleme kaydedilirken, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bulunduğu Başika’da herhangi bir gelişme yaşanmadığı bildirildi. Iraklı ve Kürdistanlı güçlerin Musul’u DAİŞ çetelerinden kurtarmak için başlattıkları operasyonun birçok cephede tüm şiddetiyle sürerken, Başika’daki Türk askerinin varlığının DAİŞ’e doğal kalkan oluşturduğu kaydedildi.

Türk askeri hedef olur
Heşdi Şaabi Sözcüsü Yusuf el Kelabi, Irak ordu güçlerinin bugün Başika bölgesinde hızlı bir şekilde ilerleyerek bölgeyi kontrol altına aldığını açıkladı. Kelabi, Türk askerinin olduğu üssün kuşatıldığını kaydetti. Türk güçlerinin herhangi bir hareketliliğini sınırlamak amacıyla kuşatmanın yapıldığını belirten Yusuf el Kelabi, Türk askerlerini girişimde bulunması halinde hedef olacaklarını ifade etti.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×